Rosja odrabia straty dzięki paktowi z Arabią oraz kryzysowi rubla

5 października 2023, 05:30 Bezpieczeństwo

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu oraz ropy wzrosły ze względu na rosnącą cenę baryłki przez pakt z Arabią Saudyjską oraz słabnącego rubla. Są wciąż istotnie niższe niż rok temu.

Tankowiec. Fot. Shutterstock
Tankowiec. Fot. Shutterstock

Ministerstwo finansów Rosji podaje, że przychody ze sprzedaży węglowodorów sięgnęły 740 mld rubli. To więcej od bazy gwarantującej realizację celu budżetowego w wysokości 671 mld rubli miesięcznie. Przychody wrześniowe są o 15 procent wyższe od sierpniowych i o 7,5 procent wyższe niż we wrześniu 2022 roku. Mimo to przychody w dziewięciu miesiącach 2023 roku są o 34,5 procent niższe niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Powód większych przychodów to dodatkowe wpływy podatkowe z podatku od wydobycia i innych ze względu na wyższe notowania baryłki. Mieszanka rosyjska Urals kosztowała w lipcu średnio 64,4 dolary a w sierpniu już 74 dolary. Ceny ropy rosną przez dodatkowe cięcia eksportu wprowadzone przez Arabię Saudyjską oraz Rosję, członków porozumienia naftowego OPEC+. Kolejna przyczyna to rubel słabnący z 90,4 sztuk tej waluty za dolara w lipcu i 95,3 w sierpniu tego roku.

Rosjanie liczą na to, że w całym 2023 roku sięgną przychodów ze sprzedaży gazu oraz ropy w wysokości 8 bln rubli zaplanowanych w budżecie, a nawet je przekroczą. Rosnąca cena ropy uprawdopodabnia ten scenariusz, a nowe sankcje mogą go podważyć.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik