Naukowcy z Centrum Badawczego Chemii Stosowanej (GIPH) należącego do państwowego koncernu Rostech ogłosili, że opracowali nowy rodzaj paliwa rakietowego, które jest „przyjazne dla środowiska”.
Zielone paliwo rakietowe
Według Elizawiety Kozłowej, prezeski GIPH, specjaliści firmy opracowali „zielone paliwo przeznaczone do stosowania w pociskach rakietowych, którego toksyczność jest o rząd mniejsza od dotychczas stosowanych paliw”. Kozłowa wskazała jednocześnie, że jej spółka stworzyła pierwsze na świecie paliwo rakietowe i cały czas doskonali jego formułę.
Rosyjskie Centrum Naukowe Chemii Stosowanej powstało w Rosyjskim Instytucie Chemii Stosowanej, który został założony w 1919 roku na bazie laboratorium i zakładu pilotażowego Wojskowego Komitetu Chemicznego Rosyjskiego Towarzystwa Fizyczno-Chemicznego. Obecnie GIPH wykonuje zlecenia dla branż chemicznej, obronnej, lotniczej, kosmicznej, medycznej, radioelektronicznej, chłodniczej i rolno-przemysłowej.
Firma tworzy również paliwa rakietowe i elementy stosowane w silnikach rakietowych, m.in. katalizatory rozkładu termicznego.
„Zielone paliwo”, według zapewnień przedstawicieli instytutu, będzie mogło być stosowane zarówno do celów militarnych jak i cywilnych.
Kommiersant/Mariusz Marszałkowski