Rosja podpisała z Iranem umowę na dostawę systemu S-300

10 listopada 2015, 20:00 Alert

(Trend/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Rosja podpisała z Iranem kontrakt na dostawy systemu obrony powietrznej S-300. Gdy pierwsza część zamówienia zostanie zrealizowana, Iran wycofa swoje roszczenia względem Federacji Rosyjskiej – poinformował dziennikarzy w poniedziałek (9.11), podczas międzynarodowych pokazów lotniczych Dubai Airshow 2015 dyrektor generalny spółki Rostech. 

W 2007 roku Rosja zgodziła się za 800 mln dolarów sprzedać dla Iranu pięć baterii systemu S-300. Trzy lata później, wobec podejrzeń, że Teheran stara się rozwijać program broni jądrowej pod przykrywką programu cywilnego Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła embargo na dostawy broni dla tego kraju. Kontrakt z Teheranem został więc zerwany. W odpowiedzi w 2011 roku strona irańska złożyła pozew do sądu arbitrażowego w Genewie domagając się od Rosoboroneksportu 4 mld dolarów odszkodowania.

13 kwietnia służby prasowe Kremla poinformowały, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret na mocy, którego zniósł zakaz dostaw dla Iranu przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300. Później rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Puszkow powiedział, że mogą się one rozpocząć w każdej chwili. W związku z tym, swój sprzeciw wyraziły Stany Zjednoczone oraz Izrael.

Z kolei przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow stwierdził, że pojawienie się w irańskim arsenale systemu S-300 nie zagrozi bezpieczeństwu Izraela, gdyż będzie on rozlokowany z dala od jego granicy.

Tymczasem zdaniem The New York Times decyzja Moskwy w sprawie zniesienia zakazu na sprzedaż Teheranowi przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300, może spowodować wzrost zainteresowania wśród państw Zatoki Perskiej zakupem amerykańskich myśliwców F-35.

Warto także wspomnieć, że w kwietniu minister obrony narodowej Hossein Dehgan stwierdził, że w marcu przyszłego roku Teheran będzie testował własny system obrony przeciwrakietowej.