Rosja przeznaczy 4 mld dolarów na rozwój wydobycia w Arktyce

11 marca 2016, 07:30 Alert

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce
Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Suma wszystkich środków na realizację państwowego programu ,,Rozwoju społeczno-gospodarczego arktycznej strefy Federacji Rosyjskiej do 2020 roku” wyniesie 260,2 mld rubli (ok. 3,7 mld dolarów). O tym podczas posiedzenia prezydium państwowej komisji ds. rozwoju Arktyki w Murmańsku poinformował wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksandr Cybulskij.

Wspomniany program zakłada kilka kluczowych obszarów działań m.in. zbudowanie infrastruktury transportowej, zapewnienie bezpieczeństwa w Arktyce czy eksplorację złóż arktycznych. Jak poinformował podczas odbywającej się w lutym konferencji Arktika-2016 rosyjski wiceminister energetyki Kirył Mołodcow, do 2035 roku wielkość wydobycia ropy naftowej na szelfie Arktyki wyniesie 31-35 mln ton. Wcześniej w projektach strategii energetycznej była mowa o osiągnięciu do tego czasu poziomu 35-36 mln ton. Obecnie, według Mołodcowa, wielkość wydobycia wzrosła o 16 mln ton.

– Wydobycie na szelfie prowadzone jest tylko na złożu Prirazłomnoje (Gazprom Nieft Szelf) na Morzu Peczorskim (roczne wydobycie ropy – 869,7 tys. ton) – powiedział wiceminister dodając, że następnym złożem oddanym do eksploatacji na szelfie Arktyki będzie pole naftowe Dolginskoje należące do Gazprom Nieft.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku podczas forum ,,Arktyka: teraźniejszość i przyszłość” gubernator obwodu murmańskiego Marina Kowtun stwierdziła, że w 2017 r. Rosnieft oraz Gazprom Nieft wznowią eksploatację szelfu arktycznego. Obecnie spółki pracują nad dokumentacją projektową.

– Wprowadzenie sankcji sektorowych nieco spowolniło rozwój arktycznych projektów naftowo-gazowych i nie pozwoliło obwodowi kontynuować w tym roku planowanej budowy w Zatoce Kolskiej infrastruktury służącej eksploatacji złóż znajdujących się na szelfie. Jednakże spółki Gazprom Nieft oraz Rosnieft kontynuują prace nad dokumentacją projektową i zamierzają w 2017 r. wznowić aktywne działania w tym kierunku – powiedziała Kowtun.

Warto wspomnieć, że za Kołem Podbiegunowym znajduje się ok. 60 dużych złóż węglowodorów, z których 46 znajduje się sektorze rosyjskim. Łącznie możliwości wydobywcze zasobów z rosyjskiej części Arktyki są oceniane na 106 mld ton ekwiwalentu ropy a rezerwy gazu są szacowane na 69,5 bln m3

Według wyliczeń naukowców w Arktyce może znajdować się 13 proc. nieodkrytych światowych zasobów ropy i 30 proc. światowych rezerw gazu.