Rosja ogranicza eksport ropy i mniej na niej zarabia, choć drożej sprzedaje

15 maja 2024, 14:00 Alert

Według Międzynarodowej Agencji Energii eksport ropy z Rosji spadł w kwietniu do czteromiesięcznego minimum przez ograniczenia potęg naftowych OPEC+. Przychody spadły, choć cena baryłki była wyższa.

Władze Rosji i Rosnieftu na rozbudowie ESPO. Fot. Rosnieft
Władze Rosji i Rosnieftu na rozbudowie ESPO. Fot. Rosnieft

MAE szacuje, że eksport ropy z Rosji wyniósł w kwietniu 7,3 mln baryłek dziennie. To spadek o 6,4 procent rok do roku i najgorszy wynik w 2024 roku. Przychody spadły z 18,4 mld dolarów w marcu do 17,2 mld w kwietniu. Spadek był mniej spektakularny przez wzrost cen ropy, a co za tym idzie wartość eksportu. Cena ropy Urals na giełdzie wyniosła w marcu 2024 roku 70,34 dolarów w porównaniu do 47,85 dolarów rok wcześniej.

Rosjanie eksportują mniej ropy przez cięcia porozumienia naftowego OPEC+ w które są zaangażowanie. Produkcja tego surowca w Rosji spadła o 150 tysięcy baryłek dziennie w stosunku do marca i sięgnęła 9,3 mln baryłek dziennie, ale wciąż była o 200 tysięcy powyżej celu OPEC+. Porozumienie naftowe zakłada skoordynowaną redukcję wydobycia ropy w celu podniesienia jej ceny. Baryłka Brent kosztuje około 83 dolary. Układ obowiązuje do czerwca 2024 roku, kiedy pierwszego dnia miesiąca odbędzie się kolejny szczyt ministerialny tej grupy. Arabia Saudyjska i Rosja zadeklarowały dodatkowe, unilateralne cięcia o odpowiednio 1,5 i 0,5 mln baryłek dziennie. Rosjanie wciąż nie zrealizowali tego celu.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Arabia pomaga Rosji w OPEC+ uderzyć w Zachód i Polskę (ANALIZA)