Tłoczenie rurociągiem Przyjaźń zostało wznowione. Lotos i Orlen potwierdzają

9 czerwca 2019, 12:00 Alert

9 czerwca nad ranem wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej do systemu przesyłowego PERN. Spółka PERN wdrożyła mechanizm bieżącej kontroli jakości, tak aby na stałe monitorować surowiec przychodzący z Białorusi.

Rafineria w Płocku rury
fot. BiznesAlert.pl

Zgodnie z nominacjami przekazanymi przez Transnieft, pierwsza faza pracy systemu będzie trwała do końca czerwca. To oznacza, że dostawy ropy naftowej będą realizowane w mniejszym wolumenie – akceptowalnym przez Klientów PERN.

Lotos potwierdza

Tłoczenie ropy naftowej wolnej od chlorków do systemu przesyłowego PERN, z którego surowiec trafia również do rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, zostało wznowione 9 czerwca. Pełne tłoczenie rurociągiem ma być przywrócone w lipcu. Do tego czasu utrzymywane będą nadal dostawy drogą morską.

Grupa Lotos informuje, że według informacji uzyskanych od PERN – ropa w punkcie Adamowo w zakresie zawartości chlorków organicznych jest zgodna z normą GOST (2 ppm przy limicie GOST na poziomie 10ppm). Operator polskiej części systemu przesyłowego na bieżąco monitoruje jakość surowca.

Zatrzymanie dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń”, które trwało od 24 kwietnia 2019 roku, nie wpłynęło istotnie na ilość i jakość produkcji rafinerii Grupy Lotos S.A. Spółka wykorzystała swoje nadmorskie położenie, które pozwala jej na dywersyfikację dostaw surowca. Lotos korzystał też z części zapasów obowiązkowych. Dzięki temu koncern w minimalnym stopniu odczuł kryzys w zakresie dostaw rosyjskiej ropy.

W Grupie Lotos cały czas pracuje zespół ekspertów, który na bieżąco analizuje sytuację w zakresie dostaw ropy. Przedstawiciele spółki uczestniczyli również w spotkaniu, które odbyło się 5 czerwca w Moskwie. W jego trakcie została potwierdzona chęć stron do godziwego i rzetelnego rozliczenia transakcji. Spółka Transnieft zadeklarowała wolę zapłaty za roszczenia słusznie zgłoszone.

Orlen też

Do Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku zostały wznowione dostawy ropy naftowej zgodnej z jakością kontraktową. Zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem „Przyjaźń” nie wpłynęło na poziom przerobu ropy naftowej w płockiej rafinerii – czytamy w komunikacie płockiej spółki.

– Wznowienie dostaw to efekt rozmów, które prowadziliśmy w ostatnich tygodniach ze stroną rosyjską przy wsparciu naszego rządu. Twarde stanowisko negocjacyjne strony polskiej było możliwe dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw. Obecnie ok. 50 proc. ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza kierunku wschodniego – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

W ciągu najbliższych kilku dni ropa naftowa przyjmowana z kierunku wschodniego do Bazy Adamowo dotrze do Bazy Miszewko Strzałkowskie, niedaleko Płocka.

Na początku czerwca br., podczas spotkania w Moskwie, stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat jakie Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy, w tym PKN ORLEN.

PERN/Grupa Lotos/PKN Orlen

AKTUALIZACJA – 10 czerwca 2019 roku, godz. 7.00 – informacje Grupy Lotos i PKN Orlen