Rosyjska Duma przyjęła przepisy uderzające w rodzime koncerny naftowe

17 lutego 2023, 10:45 Alert

W drugim i trzecim czytaniu Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła przepisy zmniejszające dyskont na ropę Urals w stosunku do Brent na potrzeby ustalania podatków od wydobycia i ceł. 

Duma
Duma Państwowa fot.Bashabantuy.ru

Zgodnie z przyjętymi przepisami od 1 kwietnia poziom rabatu w stosunku do referencyjnej ceny ropy Brent ma spadać o 3 dolary, aby ostatecznie osiągnąć poziom 25 dolarów za baryłkę. Koncerny naftowe muszą uzgodnić z klientami obniżenie poziomu zniżki do poziomu ustalonego przez rosyjskie prawodawstwo, inaczej, zapłacą podatki od ustalonego odgórnie limitu.

Obecnie ropa Urals sprzedawana jest ze zniżką na poziomie nawet 40 dolarów do poziomu ropy Brent. Koncerny wpłacają podatki od ceny sprzedanej klientom. To powoduje, że budżet rosyjski nie osiąga zakładanej w ustawie budżetowej wartości dochodów. Zgodnie z zapisami budżetowymi, Urals w 2023 roku miał kosztować 70 dolarów.

Może się okazać, że koncerny rosyjskie i tak sprzedawać będą ropę ze zniżkami powyżej tych ustalonych przez Dumę, ale podatki będą odprowadzać zgodnie z nowymi regulacjami. To przełoży się na straty tych firm.

Od początku grudnia obowiązuję embargo na dostawy morskie ropy rosyjskiej do Unii Europejskiej, a także cena maksymalna ustalona przez państwa grupy G7. Zgodnie z tym, transporty rosyjskiej ropy sprzedawane powyżej ustalonej ceny na poziomie 60 dolarów na baryłce nie mogą uzyskać ubezpieczenia firm z państw G7, które kontrolują 90 procent morskiego rynku ubezpieczeń.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Lasery, mikroprocesory i… sedesy w nowym pakiecie sankcji unijnych wobec Rosji