Rosja rzuca wyzwanie Arabii Saudyjskiej w Azji

29 listopada 2019, 08:45 Alert
ropociąg fot. PERN
Ropociąg. Fot. PERN

Rosja doprowadziła ropociąg ESPO we wschodniej Syberii do pełnej planowanej przepustowości. Pozwoli to Rosjanom zwiększyć udział na rynkach azjatyckich i konkurować tam z Arabią Saudyjską.

Ropociąg ESPO

Przepustowość ESPO wynosi obecnie 80 mln ton rocznie, co odpowiada około 1,6 mln baryłek dziennie. Uruchomienie tej instalacji pomoże Rosji zdywersyfikować rynki eksportowe i zwiększyć dostawy na lukratywne rynki azjatyckie. Duże projekty infrastrukturalne, takie jak ESPO, umożliwiają Rosji wykorzystanie ogromnych zasobów ropy i gazu oraz strategiczne położenie w celu zwiększenia udziału w rynku w Azji, zwłaszcza w Chinach. Azja jest także kluczowym rynkiem dla rosyjskiego partnera OPEC+, Arabii Saudyjskiej.

– To kwestia bezpieczeństwa energetycznego Rosji. Ta infrastruktura pozwala nam dywersyfikować dostawy rosyjskich zasobów energii na nowe rynki regionu Azji i Pacyfiku. Eksperci przewidują rozwój regionu w szybszym tempie niż w innych regionach, dlatego dla nas ważne jest rozwijanie infrastruktury w tym kierunku – powiedział minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Hellenic Shipping News/Michał Perzyński

Chiny nie zwiększą importu ropy przez ESPO