Rosja rozwija giełdę ropy, by zyskać wpływ na cenę

28 kwietnia 2016, 10:15 Alert

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Bloomberg, Rosjanie chcą stworzyć własny mechanizm wyceny ropy naftowej. Są blisko realizacji tego celu.

Największa giełda surowców w kraju w Petersburgu – SPIMEX – nakłania traderów do wejścia na rynek transakcji futures. Celem jest zwiększenie zysków ze sprzedaży rosyjskiej mieszanki Urals, poprzez uniezależnienie jej ceny od najczęściej wykorzystywanego punktu odniesienia, czyli baryłki ropy Brent i wyceny w dolarach amerykańskich.

Aby plan Rosjan się powiódł muszą stworzyć atrakcyjny rynkowo parkiet, który posłuży do czegoś więcej, niż windowania ceny rosyjskiego surowca. Budżet rosyjski potrzebuje jak największego wolumenu i ceny sprzedaży ropy naftowej, bo stanowi ona ważny komponent dochodów. Zachodni inwestorzy obawiają się jednak politycznej interwencji Kremla na SPIMEX. Boją się, że wydawane przez rząd rosyjski zgody na eksport określonymi szlakami i przy użyciu wybranej infrastruktury mogą posłużyć do forsowania rosyjskich interesów kosztem rozwoju rynku.

Bank Rosji przygotowuje rozwiązania prawne dające firmom zagranicznym wejście na SPIMEX. W 2008 roku rząd wprowadził obligo giełdowe na poziomie 5 i 10 procent krajowego handlu ropy. Na giełdzie w zeszłym roku sprzedano ponad 15 procent paliw, którymi handlowano na rynku rosyjskim.