AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Co Rosji po gazie, skoro nie ma turbin?

Turbina gazowa. Fot. Siemens

Kommiersant ustalił, że firmy wytwarzające energię w Rosji poprosiły resort energii o obniżkę celów redukcji zużycia paliwa w elektrociepłowniach przez niedobór turbin zablokowanych przez sankcje zachodnie za inwazję na Ukrainie.

Redukcja zużycia paliwa dzięki większej efektywności pracy zapisana w strategii energetycznej Rosji nie będzie możliwa ze względu na niedobór turbin produkcji zachodniej,  które nie docierają do tego kraju przez sankcje Zachodu za inwazję na Ukrainie. Sprawa była już tematem obrad państwowej komisji do spraw energetyki i zgłaszana przez Radę Producentów Energii w Rosji.

Strategia zakłada, że wskaźnik zużycia paliwa na kilowatogodzinę spadnie ze średniej 306,2 g na kilowatogodzinę w 2019 roku do 285 w 2024 roku i 255 w 2035 roku. Jednakże sankcje nie pozwalają na produkcję seryjną turbin gazowych wyższej wydajności pozwalającą zwiększać efektywność spalania gazu w elektrociepłowniach. Sankcje utrudniają także finansowanie i zmniejszają atrakcyjność inwestycji tego typu.

Sergiej Rożenko z ośrodka Kept cytowany przez Kommiersant szacuje, że realizacja celu efektywności w wysokości 285 gram na kilowatogodzinę wymagałaby, aby park elektrociepłowni składał się w połowie lub dwóch trzecich z jednostek z zamkniętym cyklem gazowym CCGT. To technologia do której dostęp jest ograniczony przez sankcje.

Oznacza to, że Rosjanie zasobni w gaz ziemny będą mieli problem z jego efektywnym wykorzystaniem w energetyce ze względu na sankcje wprowadzone po inwazji rosyjskiej na Ukrainie rozpoczętej w lutym 2022 roku.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Po co PGNiG drugi kontrakt katarski? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...

Udostępnij:

Facebook X X X