Sankcje bankowe Unii biją w Gazprom i handel z Chińczykami

25 czerwca 2024, 06:00 Alert

Alternatywa do systemu bankowego SWIFT w Rosji pomagająca jej przyjmować płatności za gaz jest zagrożona nowym pakietem sankcji unijnych. To uderzenie widać już po istotnym spadku obrotów handlowych Chin oraz Rosji.

Stacja paliw Gazpromu

Sankcje drugiego rzędu Unii Europejskiej uderzają w system SPFS mający być alternatywa do zachodniego SWIFT. W ich skutek obroty handlowe Chin i Rosji spadły w okresie marzec-kwiecień o 11 procent. Firma logistyczna Optimalog szacuje, że może sięgnąć 25 procent. Oznacza to także ryzyko wzrostu kosztu importu z Chin o 10-20 procent, szczególnie elektroniki.

Kommiersant przyznaje, że wykorzystanie SPFS dawało ostatnim europejskim klientom Gazpromu możliwość płacenia za gaz pomimo blokady Rosji w SWIFT. Teraz te transakcje będą trudniejsze i droższe. To zła wiadomość dla tej firmy, która zanotowała w 2023 roku stratę w wysokości siedmiu miliardów dolarów po raz pierwszy od dwudziestu lat. To skutek utraty rynku w Europie. Dodatkowe koszty transakcji bankowych podniosą dodatkowo straty Gazpromu.

Reuters szacuje, że dostawy Gazpromu do Europy sięgnęły w 2023 roku 55,6 mld m sześc. a wlicza się w nie eksport do Turcji i na Bałkany. Dostawy w 2021 roku sięgały 180 mld m sześc. rocznie. Rosjanie nie publikują własnych danych o eksporcie od początku inwazji na Ukrainie.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Anty-Zwycięstwa Gazpromu