Sankcje Zachodu odstraszają Chińczyków z sektora LNG w Rosji

24 czerwca 2024, 16:45 Alert

Partner technologiczny rosyjskiego Novateku wycofał się ze współpracy w Rosji co pokazuje, że sankcje zachodnie zaczynają odstraszać Azjatów. To firma z Chin, która nie wywiąże się z dostawy kluczowych komponentów.

Zbiorniki. Fot. Novatek
Zbiorniki. Fot. Novatek

Chiński Wison New Energies przestaje pracować w Rosji, a był dostawcą modułów potrzebnych projektowi Arctic LNG 2. Kommiersant ocenia, że Rosjanie mogą pozyskać jeszcze te moduły, ale będzie im trudniej o korpusy bloków elektrowni w lądowej części terminalu LNG.

Wison miał umowę z francuskim Technipem na dostarczenie modułów projektowi Arctic LNG 2, który zakłada budowę gazoportu mającego ruszyć do pracy w 2024 roku. High North News cytowany przez Kommiersant przekonuje, że ta firma dostarczy co najmniej cztery z siedemnastu potrzebnych modułów. Wison miał jednak wziąć udział w budowie elektrociepłowni o mocy 500 MW obok gazoportu. Rosjanie mają szukać alternatywy gdzieś indziej w Chinach.

Sankcje USA objęły sektor LNG w Rosji w kolejnym pakiecie będącym odpowiedzią na inwazję na Ukrainie rozpoczętą w lutym 2022 roku. Rosjanie nie mogą rozwijać sektora gazu skroplonego bez współpracy partnerów zachodnich, a wycofanie się Wisona z Chin pokazuje, że zagrożona jest także współpraca z Azją.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Rosjanie dławią się LNG przez sankcje zachodnie