Rosjanie dławią się LNG przez sankcje zachodnie

2 kwietnia 2024, 15:00 Alert

Wydobycie gazu na potrzeby eksportu przez projekt Arctic LNG 2 w Rosji objęty sankcjami Zachodu spadło trzy razy przez problemy z eksportem także z powodu sankcji.

Zbiorniki. Fot. Novatek
Zbiorniki. Fot. Novatek

Produkcja gazu na potrzeby gazoportu Arctic LNG 2 sięgnęła w lutym 83 mln m sześc., czyli trzy razy mniej niż w styczniu tego roku i pięć razy mniej niż w grudniu 2023 roku od kiedy Amerykanie objęli ten projekt sankcjami za inwazję Rosji na Ukrainie.

Właściciel projektu, Novatek będący rywalem Gazpromu na rynku rosyjskim, zwiększył w 2023 roku wydobycie na potrzeby uruchomienia eksportu przez Arctic LNG 2 zaplanowane na początek Nowego Roku. Teraz jednak plany stanęły pod znakiem zapytania. Novatek poinformował już klientów o sile wyższej w postaci sankcji.

Partnerzy zachodni projektu w postaci francuskiego TotalEnergies, chińskiego CNPC i CNOOC a takżę japońskich Mitsui i JOGMEC nie otrzymają na razie gazu. Blokują one odbiór tankowców arktycznych z koreańskiej stoczni Hanwha Ocean.

Sankcje zachodnie za inwazję Rosji na Ukrainie uderzają między innymi w sektor energetyczny blokując rozwój sektora LNG, w którym Rosjanie próbują rywalizować z USA, Katarem i innymi ugruntowanymi dostawcami spoza Rosji.

Wiedomosti / Wojciech Jakóbik

https://biznesalert.pl/arctic-2-novatec-lodolamacz-sankcje-wydobycie-lng-energetyka/