AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Ropa

Połowa strumienia petrodolarów Rosji już wyparowała

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Rosjanie stracili w pierwszym półroczu tego roku połowę przychodów ze sprzedaży ropy i gazu przez sankcje zachodnie za inwazję na Ukrainie oraz kurczące się rynki zbytu na Zachodzie.

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku o 47 procent rok do roku. To spadek do 3,38 bln rubli, czyli 37,4 mld dolarów.

Zarobki Rosjan ze sprzedaży węglowodorów w czerwcu spadły o 26,4 procent w czerwcu rok do roku do 528,6 mld rubli, czyli mniej od 36 procent spadku z maja 2023 roku. W okresie styczeń-kwiecień 2023 roku spadek wyniósł 52 procent, bo odnosił się do fragmentu 2022 roku z najwyższymi cenami z powodu inwazji rozpoczętej w lutym.

Przychody rosyjskie ze sprzedaży gazu i ropy spadają z jednej strony przez spadek cen tych surowców a z drugiej przez kurczenie się rynków zbytu po tym, jak państwa zachodnie coraz szerzej rezygnują z dostaw z Rosji. Przychody z tego tytułu w czerwcu były niższe o 7 procent względem tych z maja przez spadek przychodu z podatku od wydobycia oraz taryfy celnej na eksport gazu.

Deficyt budżetowy Rosji sięgnął 42 mld dolarów w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku, czyli 17 procent powyżej planu na cały rok. Rosjanie uzupełniają jednak braki z Funduszu Bogactwa Narodowego gromadzącego petrodolary ze sprzedaży węglowodorów. Ministerstwo finansów Rosji przewiduje spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów w 2023 roku na 23 procent a deficyt – 3 bln rubli, czyli dwa procent produktu krajowego brutto.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Zwycięstwa pod znakiem implozji energetycznej Rosji (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X