Rosja przyjęła ustawę, która ułatwi cenzurowanie internetu

11 kwietnia 2019, 15:15 Alert

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę, która pozwoli na zablokowanie ruchu internetowego z zagranicznych serwerów. Została ona przyjęta większością 320 głosów wobec 15 sprzeciwiających się. Wejdzie ona w życie pierwszego listopada tego roku.

fot. Pixabay

Pozwoli ona na stworzenie technologii do monitorowania routingu internetowego i sterowania rosyjskim ruchem internetowym z dala od zagranicznych serwerów, rzekomo w celu uniemożliwienia obcemu krajowi wyłączenia go.

Autorzy pomysłu twierdzą, że Rosja musi zapewnić bezpieczeństwo swoich sieci po tym, jak prezydent USA Donald Trump zaprezentował roku nową amerykańską strategię bezpieczeństwa cybernetycznego, według której to Rosja bezkarnie przeprowadziła cyberataki. Ustawa została nazwana przez rosyjskie media ustawą o „suwerennym internecie”.

Jej krytycy twierdzą, że wdrożenie tych środków będzie kosztowne i da szerokie uprawnienia do cenzurowania nowemu rządowemu centrum monitorowania ruchu w internecie. Autorzy projektu twierdzą jednak, że środki stanowią jedynie zarys planu uczynienia rosyjskiego internetu „bardziej bezpiecznym i niezawodnym”.

Yahoo/Michał Perzyński