Rosjanie dalej nie mogą przekonać Chińczyków do drugiej umowy gazowej

2 listopada 2015, 06:43 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

Kwestia dostaw rosyjskiego gazu do Chin będzie omawiana 16 listopada w ramach międzyrządowej komisji – poinformował rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.  

Zauważył też, że póki co nie są prowadzone rozmowy w sprawie podpisania nowej umowy na dostawy surowca. Temat ten jest omawiany na poziomie spółek z udziałem Gazpromu i chińskiego CNPC. Aleksander Nowak nie wskazał możliwego terminu podpisania umowy umożliwiającej dostawy rosyjskiego surowca.

W maju 2014 roku Gazprom podpisał umową na dostawy do 38 mld m3 gazu ziemnego rocznie za pomocą wschodniego szlaku, czyli gazociągu Siła Syberii ze złóż wschodniosyberyjskich do Chin. Rosjanie chcieliby podpisać analogiczny kontrakt na dostawy do 30 mld m3 przez zachodni szlak, czyli gazociąg Siła Syberii 2, ze złóż zachodniosyberyjskich do Państwa Środka. Rozmowy na ten temat nie przynoszą rozstrzygnięć, bo Chińczycy sygnalizują małe zapotrzebowanie na nowy gaz z Rosji i wielość tanich alternatyw. Ten drugi projekt dałby Rosji dywersyfikację rynków zbytu i zmniejszył jej zależność od dostaw do Europy.

Szef resortu powiedział także, iż prawdopodobieństwo przyciągnięcia do końca 2015 roku finansowania dla projektu Jamał LNG jest bardzo wysokie. Banki chińskie zobowiązały się zapewnić 12 mld dolarów. Zdaniem szefa resortu energetyki odpowiednie decyzje już zostały podjęte, pozostało jedynie podpisać umowy kredytowe. – Prawdopodobieństwo otrzymania do końca roku środków jest bardzo duże – cytuje wypowiedź Nowaka agencja RIA Novosti.

Warto odnotować fakt, że rosyjskie spółki dokonały szeregu transakcji ze stroną chińską. Sinopec stanie się udziałowcem SIBUR-a i może kupić do 49 procent akcji w Russkom oraz w należących do Rosnieftu złożach Jurybczeno-Tohomskom. Sam Rosnieft może otrzymać 30 procent udziałów w ChemChina w zamian za pakiet kontrolny WNHK.

Z kolei Novatek oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku (FJS) podpisały ramową umowę o zakupie 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG. a Gazprom z CNPC memorandum o budowie trzeciej trasie dostaw gazu do Chin uwzględniającej złoża na Sachalinie (Siła Syberii 3).

Więcej:

Gazprom dalej na łasce Chińczyków

Siła Syberii 3 – próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin