Rosjanie rywalizują z firmami zachodnimi na rynku paliwa jądrowego w Europie

15 grudnia 2016, 07:15 Alert

Należąca do Rosatomu spółka TVEL podpisała kontrakt na dostawę paliwa jądrowego typu TVSKwadrat do trzeciego oraz czwartego bloku elektrowni jądrowej Ringhals w Szwecji – poinformował właściciel elektrowni szwedzki koncern energetyczny Vattenfall.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Pierwsze dostawy paliwa mają rozpocząć się w 2021 roku. Co do zasady od podpisania tego typu kontraktów do rozpoczęcia dostaw mija kilka lat.

Oprócz umowy z Rosjanami Szwedzi podpisali kontrakty z dwoma innymi spółkami – francuską Arevą oraz amerykańsko-japońskim Westinghouse. Łączna suma kontraktów przewidzianych na lata 2018-2025 wynosi 1,2 mld koron (ok. 130 mln dolarów).

We wrześniu tego roku wiceprezes TVEL ds. działalności badawczo-technicznej Petr Ławerniuk poinformował o planach spółki dotyczących podpisania w najbliższym czasie umowy na dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do Szwecji.

Wiosną 2014 roku pierwsze paliwo typu TVS-Kwadrat było testowane w trzecim bloku elektrowni jądrowej Ringhals. Według doniesień testy zakończyły się powodzeniem.

Dzięki umowie ze Szwedami Rosatom zwiększy swój udział na rynku paliwa jądrowego dla zagranicznych elektrowni jądrowych. Jeżeli elektrownie zostały zbudowane według rosyjskiego projektu, to domyślnie dostarczane jest do nich rosyjskie paliwo. W tym przypadku mowa jest o dostawach paliwa, które zostało specjalnie przygotowane przez Rosatom, aby spółka mogła wejść na rynek paliw dla zaprojektowanych na zachodzie reaktorów typu PWR (wodno-ciśnieniowych – przyp. red.).

W tym roku TVEL podpisał z amerykańskim GNF-A umowę o współpracy przy wprowadzeniu paliwa TVS-Kwadrat na rynek paliw do elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych. Ponadto Rosjanie zawarli z jednym z operatorów tamtejszych elektrowni kontrakt na doświadczalną eksploatację paliwa typu TVS-Kwadrat.

W 2002 roku TVEL rozpoczął prace nad nowym rodzajem paliwa, wykorzystując w tym celu wieloletnie doświadczenie w produkcji oraz eksploatacji paliwa do rosyjskich reaktorów typu WWER-1000. W rezultacie, zdaniem ekspertów, przygotowane przez Rosjan paliwo do reaktorów PWR spełnia wszelkie wymogi, a w niektórych parametrach nawet przewyższa zachodnie odpowiedniki.

TVEL dostarcza paliwo do 78 bloków energetycznych w Rosji oraz 13 w Europie i Azji, 30 reaktorów badawczych na świecie, a także do reaktorów rosyjskiej floty atomowej. Co szósty reaktor na świecie wykorzystuje wytwarzane przez spółkę paliwo.

Rosyjska spółka szuka nowych odbiorców dla swoich produktów, co może wiązać się z obawami o utratę udziałów na rynku dostaw paliwa jądrowego. Najlepszym przykładem zmian jest Ukraina, która rozpoczęła współpracę z Westinghouse, chcąc w ten sposób uniezależnić się od dostaw rosyjskiego surowca. Podobne kroki poczynili również nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Pod koniec lutego podpisali z Westinghouse umowę na testowe dostawy paliwa do elektrowni w Temelinie.

RIA Novosti