AlertWszystko

Rosjanom nie straszna baryłka za 50 dolarów

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

(Gazprom Nieft/Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Gazprom Nieft nie zamierza odwlekać projektów wydobywczych pomimo spadku cen ropy naftowej. Według firmy projekty Messojacha i Nowoportskoje Prirazłomny mogą być opłacalne przy baryłce o wartości 50 dolarów.

Powyższe projekty wydobywcze są zaplanowane na lata 2016-17. Messojacha to grupa złóż, które dopiero mają być eksploatowane, a Prirazłomny ma zwiększać poziom wydobycia. To złoże na którym operuje platforma Prirazłomnaja, którą nawiedzili aktywiści Greenpeace w zeszłym roku.

Gazprom Nieft jest pewien, że jego projekty pozostaną rentowne, jeśli baryłka osiągnie poziom 50 dolarów. Firma wróży wzrost wydobycia o 15 procent w tym roku. To wzrost w stosunku do wcześniejszego, konserwatywnego szacunku, który zakładał wzrost na poziomie 10 procent.

Rosyjska spółka Gazprom Nieft ogłosiła wyniki za pierwszą połowę 2015 roku.

Wynika z nich, że w tym roku zanotowała spadek przychodów o 1,4 procent. Jako powód podaje spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach. Zysk netto za 2015 rok wzrósł rok do roku o 28,3 procent do 112,4 rubli. Wyższy zysk wynika zdaniem spółki ze spadku wartości rubla.

Wydobycie węglowodorów przez Gazprom Nieft wzrosło w pierwszej połowie tego roku o 20,5 procent i osiągnęło poziom 38,01 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej. Wzrost wynikał z dalszego rozwoju wydobycia w ramach projektu SeverEnergia oraz zwiększonego wydobycia na złożu Prirazłomnoje w Arktyce. Wpływ na ten wskaźnik miał mieć także eksport ropy ze złoża Badra w Iraku.

W pierwszej połowie roku Gazprom Nieft rafinował 21,32 mln ton ropy naftowej. To spadek o 3,1 procent w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku wynikający ze spadku zapotrzebowania na ropę w Moskwie, warunkujący spadek przerobu ropy w lokalnej rafinerii.

Gazprom Nieft to spółka-córka Gazpromu objęta sankcjami USA i Unii Europejskiej w związku z agresją rosyjską na Ukrainie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X