Przez Brexit i wzrost popytu rosną ceny LNG w Japonii

11 lipca 2016, 14:15 Alert

(Reuters/LNG World News/Brecorder/Bartłomiej Sawicki)

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Spotowe ceny gazu skroplonego importowanego do Japonii po okresie spadków zaczynają ponownie rosnąć. Czerwiec jest  miesiącem, w którym po pół roku rekordowych spadków, ceny ponownie uzyskają tendencję wzrostową. Wpływ na rosnące ceny LNG w Azji miały między innymi wyniki referendum w Wielkiej Brytanii, w czasie którego Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej.  

Według miesięcznego raportu opublikowanego przez japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, cena spot LNG dla sprowadzanych do Japonii ładunków wyniosła w czerwcu 4,5 dol za MMBtu. W maju za tą samą wielkość ładunku cena wyniosła 4,3 dol. Cena ładunków zakontraktowanych w maju wynosiły zaś 4,1 dol. Japoński resort nie podał jednak jeszcze wartości  dla ładunków zakupionych w zeszłym miesiącu. W zestawieniu brano pod uwagę tylko kontrakty spotowe. Nie uwzględniono zaś kontraktów krótko, średnio i długoterminowych.

Mimo to ceny LNG dostarczanego do Japonii wciąż kształtują się na niskim poziomie. Jeszcze w styczniu tego roku cena za MMBtu oscylowała wokół poziomu 7.9 dol. Przez kolejne miesiące ceny surowca spadały o ok. 1 dolar, a w maju odnotowano rekordowy spadek o 1,5 dol.

Handlarze LNG podkreślają, że rosnące ceny były spowodowane rosnącym popytem, a także problemami technicznymi w australijskim terminalu Gorgon LNG, należącym do Chevrona. Rosnące ceny były również wynikiem wrastającego popytu w innych krajach azjatyckich. Jak wynika z danych agencji Eikon, między połową mają a połową czerwca jak wynika z cotygodniowych danych import do Japonii, Chin oraz Tajwanu wzrósł do 4 mld m3 w jednym z tygodni w czerwcu, z 3 mld m3 notowanych miesiąc wcześniej. Rosnący popyt na surowiec to reakcja rynku na Brexit oraz spadek kursu brytyjskiego funta w stosunku do innych walut, który przełożył się na wzrost cen LNG na rynku.