AlertWszystko

Rośnie presja na liberalizację eksportu surowców z USA

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Financial Times opisuje rosnącą presję w USA na rząd amerykański na rzecz zniesienia zakazu eksportu surowców poza strefę wolnego handlu. Amerykańska ropa WTI może skutecznie konkurować z bardziej zasiarczoną ropą Brent i innymi mieszankami.

Przemysł wydobywczy w USA obawia się, że nadpodaż na rynku zdławi rozwój branży poprzez obniżkę cen ropy naftowej i gazu, która wykluczy rentowność wydobycia.

Biały Dom zgodził się już na wolny eksport kondensatu ropy naftowej. Podczas gdy cena surowca na światowych rynkach znów rośnie, nowe dostawy z USA mogłyby zatrzymać wartość baryłki na poziomie poniżej 75 dolarów na dłużej.

Przeciwko liberalizacji opowiada się np. branża samochodowa, której zależy na jak najniższych cenach paliwa na stacjach benzynowych w USA.

W Europie także znajdują się zwolennicy otwarcia, którzy liczą na tanie węglowodory z USA dające alternatywę do dostaw z Rosji. Przeciwnicy europejscy obawiają się, że tani surowiec zagrozi wydobyciu w Europie. Ta dyskusja jest kontynuowana w ramach negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego, którego projekt zakłada rozdział poświęcony liberalizacji eksportu do Europy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X