Rosnieft traci Sachalin na rzecz Gazpromu

25 czerwca 2015, 10:18 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekt wydobywczy Sachalin 2

Jak poinformował Kommiersant, Piąty Apelacyjny Sąd Arbitrażowy podtrzymał postanowienie Sądu Arbitrażowego w obwodzie sachalińskim o odmowie dostępu Rosnieftu do systemu przesyłowego gazu ziemnego dla jego projektu Sachalin-2 . Wobec tego orzeczenie sądu w Sachalinie stało się prawomocne.

Należy przypomnieć, że 19 lutego Sąd Arbitrażowy Obwodu Sachalińskiego postanowił odrzucić pozew Rosnieftu przeciwko spółce Sachalin Energy (50 procent plus jedną akcję posiada w niej Gazprom) będącej operatorem projektu Sachalin-2, dotyczący dostępu do systemu transportu gazu projektu w wysokości 8 mld m3 rocznie.

Rosnieft potrzebował dostępu do gazociągów spółki-córki Gazpromu, aby móc wykorzystać je do przesyłu gazu z projektu wydobywczego Sachalin-1, co umożliwiłoby jego słanie do planowanego terminala Far East LNG. Jednak ze względu na problemy z dostępem do infrastruktury Rosnieft rozważa obecnie wycofanie się z tego pomysłu lub zrealizowanie go gdzie indziej. Jedyny terminal LNG w Rosji znajduje się właśnie na Sachalinie i należy do rywala Rosnieftu – Gazpromu, który decydował o dopuszczeniu tej firmy do infrastruktury.

W rozwoju projektu Gazpromowi pomoże Shell, który podpisał z Rosjanami umowę o strategicznym partnerstwie.

Więcej o rywalizacji Rosnieftu z Gazpromem w analizie BiznesAlert.pl