Rosnieft zwiększa eksport do Indii

18 marca 2016, 08:15 Alert

(Xinhua/Teresa Wójcik)

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

Rosnieft spodziewa się sfinalizować jeszcze w 2016 r. umowę nabycia  49 proc. udziałów hinduskiej rafinerii Essar Oil – zapowiedział szef rosyjskiego koncernu Igor Sieczin. Ocenił po powrocie z Indii, że kontrakt ten umożliwi Rosjanom dużo szerszy dostęp do dużego rynku indyjskiego i pozwoli zbudować finansowy „most” między oboma państwami.

W lipcu 2015 r Rosnieft i spółka akcyjna Essar uzgodniły i podpisały umowę określającą podstawowe warunki porozumienia w sprawie udziału rosyjskiej firmy w rafinerii znajdującej się w mieście Vadinar. Essar Oil  jest drugą co do wielkości rafinerią w Indiach i jedną z największych w całym regionie Azji Południowej i na Wybrzeżu Pacyfiku. Rosnieft i Essar Oil podpisały również długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej dla tej rafinerii, co zwiększa łączną sprzedaż  rosyjskiej ropy do Indii do 100 mln rocznie. Umowa została zawarta na dziesięć lat. Rosnieft planuje rozpocząć dostawy ropy do rafinerii po przejęciu formalnym swoich udziałów w rafinerii.

Rafineria w Vadinar ma zdolność przerobu  20 mln. ton ropy rocznie. Essar i Rosnieft zamierzają  ponad dwukrotnie zwiększyć potencjał produkcyjny rafinerii do 45 mln. ton rocznie. Umowa obejmuje także usługi marketingowe dla sieci stacji detalicznych prowadzonych przez Essar Oil. Obecnie ta sieć liczy 1.600 stacji. Essar w ciągu najbliższych dwóch lat  zamierza ją zwiększyć do 5000 stacji.

Rafineria ma dostęp do portu towarowego z dużą głębokością, który może przjmować tankowce typu VLCC .