Rosyjskie manewry wojskowe na wodach Arktyki

26 sierpnia 2015, 07:45 Alert
Flota Czarnomorska w Sewastopolu
Flota Czarnomorska w Sewastopolu

(Defence News/Patrycja Rapacka)

Rosja rozpoczęła w poniedziałek (24.08) ćwiczenia na Arktyce. W ten sposób chce zaznaczyć swoje roszczenia do złóż węglowodorów.

1000 żołnierzy, 14 samolotów oraz 34 specjalne jednostki wojskowe biorą udział w manewrach na terytorium Północnej Syberii. Ma to miejsce tydzień po zgłoszeniu przez Rosję roszczeń do ONZ wniosku o przyłączenie do terytorium państwa  dodatkowych 1,2 milionów km2 obszaru stanowiący szelf akrtyczny.

Dowódca Floty Północnej Władimir Koroljow powiedział, że celem manewrów jest zabezpieczenie “rosyjskiej Arktyki”, zapewnienie wolności gospodarowania państwa w tym regionie oraz ochrona terytorium Rosji przed potencjalnymi zagrożeniami. Ćwiczenia mają czysto defensywny charakter. Podobne manewry  odbyły się w maju 2015 roku.

Rosja stara się rozszerzać swoje roszczenia w regionie w związku z topnieniem lodowca, co ułatwia eksploatację surowców mineralnych.

Rosyjskie roszczenia obejmują także Biegun Północny i mogą dać jej dostęp to blisko 4,9 miliardów ton węglowodorów (według założeń rosyjskiego rządu).

Więcej informacji:

Rosja modernizuje atomowe okręty podwodne

Kreml zbroi Arktykę

Rosja rozpocznie manewry z użyciem 3 atomowych okrętów na wodach Arktyki