Rosyjskie służby będą identyfikować internautów

21 września 2016, 12:30 Alert
cyberbezpieczeństwo

W ramach przygotowywania legislacji na rzecz walki z terroryzmem Kreml rozważa zezwolenie Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) na monitoring ruchu w rosyjskim Internecie we współpracy z ministerstwami komunikacji i przemysłu – donosi Kommiersant w oparciu o relacje anonimowych źródeł.

FSB miałoby otrzymać prawo i narzędzia do badania ruchu w sieci w czasie rzeczywistym i analizowania go w oparciu o szereg parametrów. Miałoby uzyskać pomoc innych podmiotów w celu wyłuskiwania aktywności użytkowników istotnych z punktu widzenia aparatu bezpieczeństwa.

Jedną z metod ma być atak MitM (Man in the Middle) polegający na tym, że FSB pośredniczyłoby w transferze danych między użytkownikiem a określonym serwisem, przechwytując przekazywane dane bez jego wiedzy. Miałoby także uzyskać dostęp do systemów Deep packet inspection, które pozwalają Roskomnadzorowi blokować określone strony internetowe na terenie Rosji.

Ministerstwo przemysłu odmówiło komentarza na ten temat. FSB i resort komunikacji formułują jeszcze odpowiedzi na pytania Kommiersanta.

Nowe prawo antyterrorystyczne promowane przez deputowaną Irinę Jarowają oraz członka Rady Federacji Wiktora Ozerowa, daje rządowi prawo do walki terroryzmu i ekstremizmu z wykorzystaniem danych firm telekomunikacyjnych, w tym zapisów rozmów telefonicznych i czatów internetowych.

Kommiersant/Meduza/Wojciech Jakóbik