– Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Elektrowni Ostrołęka.
Wyraził też nadzieję, że wkrótce ruszy budowa. – Z rozmów wynika, że wszyscy są przygotowani. Musimy pamiętać o tym, że modernizacja Polski i jej rozwój potrzebuje energetyków, którzy mają świadomość wyzwań, przed jakim stoimy – powiedział minister.
https://twitter.com/MinEnergii/status/1017344991457435648
Przypomniał, że w ostatnich trzech latach zapotrzebowanie na zużycie energii w Polsce wzrosło o 5 procent. – To jeden duży blok energetyczny. To oznacza mniej nieprzespanych nocy w obawie o możliwe przerwy w dostawach energii, podczas gdy zapotrzebowanie na nią nagle wzrośnie. Będziemy bardziej bezpieczni – przekonywał.
Według ministra Tchórzewskiego rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie jednym z największych placów budowy w Polsce. – Mimo, że to ostatni blok węglowy w Polsce, to jeżeli porównamy stare bloki, to z jednostki węgla otrzymywaliśmy 33 procent energii. Sprawność tego bloku będzie wynosić 45 procent. Patrzymy jak oszczędzamy na emisji – stwierdził szef resortu energii. Dodał, że nowy blok będzie spełniał restrykcyjne normy środowiskowe zawarte w tzw. konkluzjach BAT.
https://twitter.com/EnergaSA/status/1017344482013048832
Ponadto stwierdził, że budowa nowego bloku w pozwoli również na stabilną synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. – Pamiętajmy, że ta inwestycja powoduje nie tylko nasz spokój. Jesteśmy dobry sąsiadami dla państw bałtyckich. Budowa bloku pozwoli na stabilną synchronizację państw bałtyckich z systemem energetycznym UE. Wychodzimy naprzeciw temu oczekiwaniu – powiedział.
– To ważny dzień dla Ostrołęki, naszych spółek oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Elektrowni Ostrołęka prezes Enei Mirosław Kowalik.
Zaznaczył, że inwestycja będzie służyła polskiej gospodarce przez najbliższe 30-40 lat. – Ponadto będzie spalała polski węgiel. To również istotny element. Mamy nasz węgiel, możemy kontrolować jego ceny. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne paliwo – stwierdził prezes Enei.
Podkreślił również ważna dla powodzenia projektu będzie współpraca zespołowa. – Chcemy, aby odbywała się takiej formule, w jakiej odbywało się to przy realizacji bloku w Kozienicach – mówił.
– Model finansowania rozbudowy Elektrowni Ostrołęka jest dopinany. Wydanie polecenia rozpoczęcia prac nastąpi możliwie jak najszybciej – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą projektu prezes Enei Mirosław Kowalik.
Jak zaznaczył wykonawca, czyli konsorcjum GE Power i Alstom otrzyma zaliczkę w wysokości czterech procent wartości inwestycji, aby ten ,,zmobilizował swoje siły wykonawcze i dokonał niezbędnych prac przygotowawczych i przystąpił do wykonywania prac związanych z kontraktem”.