Budowana w Wielkiej Brytanii elektrownia jądrowa Hinkley Point C zostanie uruchomiona w 2025 roku. Doświadczenie zdobyte przy realizacji projektu ma pozwolić EDF na obniżenie kosztów budowy elektrowni planowanych na Wyspach.
– Jesteśmy przekonani o tym, że do tego czasu uruchomimy Hinkley Point C, ponieważ wykorzystujemy innowacyjne narzędzia oraz opieramy się na doświadczeniach zdobytych przy budowie innych reaktorów – powiedział dyrektor generalny EDF Simone Rossi.
Kontrowersje wokół Hinkley Point
Ze względu na rosnące koszty rozbudowa elektrowni Hinkley Point wzbudza na Wyspach Brytyjskich kontrowersje. Tamtejsza prasa informowała, że jeszcze dwa lata temu koszty były szacowane na 13 mld funtów, a według niedawnych analiz mają one wzrosnąć do ponad 30 mld funtów. Zgodnie z raportem, na który pod koniec lipca powoływał się „The Telegraph”, koszty wsparcia Hinkley Point będą się zmieniać, ponieważ zmianom podlegają również prognozy cen energii na rynku hurtowym.
Pod koniec listopada ubiegłego roku na rosnące koszty projektu zwróciła uwagę Komisja Rachunków Publicznych w Izbie Gmin. Jej zdaniem, angażując się w rozbudowę instalacji Hinkley Point, Londyn popełnia „strategiczny błąd”. Stwierdziła również, że podobne projekty, w których wykorzystywane są reaktory EPR (we Francji, Finlandii i Czechach), przekroczyły budżet albo termin realizacji. Kontrowersje budzi zatwierdzony przez Londyn w 2013 roku tzw. kontrakt różnicowy, w którym zagwarantowano, że inwestorzy Hinkley Point C w ciągu 35 lat będą otrzymywali 92,5 funta za każdą wyprodukowaną MWh, bez względu na cenę rynkową.
Rozbudowana elektrownia jądrowa Hinkley Point ma zapewnić 7 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną i pomóc wypełnić lukę po zamknięciu ostatnich elektrowni węglowych w 2025 roku. Wstępne porozumienie o budowie nowej elektrowni brytyjski rząd zawarł z EDF w 2013 roku. Zaangażowanie Chin w projekt zostało potwierdzone w 2015 roku podczas wizyty państwowej, jaką w Londynie złożył prezydent Chin Xi Jinping. Zgodnie z porozumieniem CGN ma objąć 33 proc. udziałów w elektrowni.
Kolejne projekty EDF
Oprócz Hinkley Point EDF zamierza zbudować dwa reaktory w Sizewell we wschodniej Anglii. Zdaniem szefa generalnego spółki dzięki doświadczeniu zdobytemu przy Hinkley i dostosowaniu reaktora EPR do wymogów brytyjskiego regulatora koszty budowy elektrowni Sizewell będą o ok. 20 proc. niższe. Ponadto według Rossiego mniejsze nakłady będą efektem istniejących już połączeń sieciowych, a także bliskiej odległości od potencjalnych odbiorców energii.
Podkreślił przy tym, że spółka rozmawia m.in. z rządem na temat alternatywnych modeli finansowania dla Sizewell C, ale także z wieloma funduszami emerytalnymi i instytucjami finansowymi, które są brane pod uwagę jako potencjalni inwestorzy. Według wcześniejszych zapowiedzi projekt ma zostać ukończony w 2031 roku.
Reuters/Piotr Stępiński