Rozpoczęto ćwiczenia taktyczne z wojskami TUMAK-15

7 września 2015, 15:05 Alert

Na terenie OSPWL Orzysz rozpoczęło się dzisiaj ćwiczenie taktyczne z wojskami TUMAK-15. Dla 1 Brygady Pancernej jest ono podsumowaniem cyklu szkolenia. Dla 16 Dywizji Zmechanizowanej stanowi kolejny etap przygotowań do ćwiczenia COMPACT EAGLE-15.

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim ćwiczy Dowództwo i podległe jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz wydzielone grupy operacyjne, pododdziały i sprzęt jednostek wojskowych przydzielonych w ramach modułu szkoleniowego do 16 PDZ – w tym m. in. samoloty SU – 22, śmigłowce bojowe Mi – 24 oraz PZL W-3 „Sokół” w ramach działań MEDEVAC, BSP (bezzałogowe statki powietrzne), środki rozpoznania radioelektronicznego, zabezpieczenia inżynieryjnego, chemicznego, dowodzenia i łączności, elementy działań psychologicznych oraz współpracy cywilno – wojskowej, grupy i zespoły zabezpieczenia medycznego i logistycznego.

O rozmachu ćwiczenia może świadczyć fakt, iż bierze w nim udział ponad 3000 żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad 700 jednostek sprzętowych.

Pierwszoplanowym ćwiczącym jest 1 Warszawska Brygada Pancerna, dla której „TUMAK – 15” jest głównym przedsięwzięciem, podsumowującym jej cykl szkolenia, zaś dla wydzielonych sił  i środków 16 PDZ stanowi kolejny etap przygotowania do ćwiczenia „COMPACT EAGLE – 15”.

W ramach ćwiczenia prowadzone będzie także szkolenie żołnierzy rezerwy oraz Narodowych Sił Rezerwowych. Ćwiczenie „TUMAK – 15” obserwować będzie także delegacja Armii Fińskiej, która zapozna się ze strukturą i działaniem komórek organizacyjnych Kierownictwa Ćwiczenia i Stanowiskami Dowodzenia ćwiczących wojsk. Obserwować będzie także część dynamiczną ćwiczenia, czyli prowadzenie walki przez pododdziały w dzień i w nocy. Tematem „TUMAKA – 15” jest „Przygotowanie i prowadzenie działań w pierwszym rzucie dywizji na głównym kierunku”.

Kierownikiem ćwiczenia jest Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/mjr Zbigniew Tuszyński/st. chor. Sławomir Tessar