AlertMediaWszystko

Rozpoczęto śledztwo w sprawie tygodnika „Nie”. Niewykluczone, że doszło do złamania prawa.

Sąd. Źródło: freepik

Rozpoczęto śledztwo w sprawie tygodnika "Nie"/ Źródło: freepik

Sąd uwzględnił zażalenie wydawcy wycofanego ze sprzedaży przez PKN Orlen S.A i Pocztę Polską tygodnika „Nie”. W lipcu br. Prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą, obecnie jednak prowadzi dwa śledztwa w sprawie tłumienia krytyki prasowej.

14 marca br. Szef Orlenu Daniel Obajtek oświadczył, że wydanie tygodnika „Nie” zostanie wycofane ze sprzedaży we wszystkich punktach należących do koncernu. Na okładce numeru widniał Jan Paweł II. Kontrowersję wywołał fakt, że postać przedstawiona została z krucyfiksem w ręce i przybitą do niego lalką. Poczta Polska natomiast podjęła radykalny krok wypowiadając spółce Urma umowę świadczenia usług.

Wydawca „Nie” stoi przy stanowisku, że zarządy spółek dopuściły się złamania prawa w zakresie wolności prasy. Mowa tutaj o art. 14 Konstytucji RP oraz artykule 54 ustawy zasadniczej, która gwarantuje wolność środków społecznego przekazu.

Śledztwo pozostaje niejawne. Rzecznik prokuratury okręgowej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, że sąd uwzględnił zażalenie i od 10 stycznia br. prowadzone są dwa śledztwa. Jedno z nich dotyczy wycofania ze sprzedaży numeru 10/2023 tygodnika „Nie”, drugie natomiast zarzutu wycofywania kolejnych wydań przez Pocztę Polską.

Prokurator informuje, że dotychczas przesłuchano 15 świadków oraz zabezpieczono korespondencję związaną z wycofaniem publikacji.

Redakcja „Nie” wysłała do zagranicznych mediów list, który miał na celu zwrócenie uwagi na to, jak wygląda sytuacja prasy w Polsce. Wśród adresatów znalazły się „Die Tageszeitung”, „Corriere della Sera”, „La Repubblica”, „Le Monde”, „Charlie Hebdo” i „Trouw”.


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i człowiek. Fot. Freepik

Ukraińscy dziennikarze o AI w pracy redakcyjnej

W południowo-zachodniej części Ukrainy dziennikarze oraz trenerka medialna Wiktoria Osynska wzięli udział w sesji szkoleniowej dotyczącej sztucznej inteligencji. Spotkanie zorganizowało...

Czy przepisy o ochronie rynków cyfrowych UE przed Big Techami będą złagodzone?

Komisja Europejska zamierza przyznać amerykańskim gigantom technologicznym prawo głosu w zakresie wdrażania ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) – napisano na...
Sąd Najwyższy. Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy ma dzisiaj orzec, czy wybory prezydenckie są ważne

Trwa posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025...

Udostępnij:

Facebook X X X