Rozruch czwartego terminalu LNG w USA

31 maja 2019, 17:00 Alert
Cameron LNG
Cameron LNG (wizualizacja). Fot. Sempra Energy

W terminalu Cameron LNG w Luizjanie doszło do pierwszego załadunku LNG. To już czwarty działający terminal eksportowy w USA.

Pierwszy ładunek LNG z terminalu Cameron należącego do Sempra LNG odbierze japońska firma Mitsui & Co Ltd, jeden z partnerów projektu. Pierwszy ładunek to tzw. dostawa rozruchowa. Sempra LNG podkreśla, że jest to kluczowy etap procesu rozruchu. Terminal ma uzyskać zezwolenie federalne na rozpoczęcie działalności komercyjnej w połowie 2019 roku.

Terminal Cameron LNG wyposażony jest w trzy ciągi skraplające. Pierwszy rozpoczął prace w połowie maja. Sempra podaje, że spodziewa się rozpoczęcia pracy dwóch kolejnych w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku. Docelowo Cameron będzie mógł skraplać około 12 milionów ton LNG rocznie.
USA przesłały pierwszy ładunek LNG w lutym 2016 roku. Od tego czasu stały się czwartym eksporterem gazu skroplonego na świecie w 2018 roku, plasując się za Katarem, Australią i Malezją.

Zdolność eksportowa LNG w USA z uwzględnieniem powstałych terminali ma wzrosnąć do ponad 209 tys. m sześc. dziennie na koniec 2019 roku i do ponad 283 tys. m sześc. dziennie w 2020 roku. Obecnie jest to ponad 147 tys. m sześć. dziennie. Projekt Cameron LNG jest współwłasnością spółek zależnych Sempra Energy, Total SA, Mitsui i Japan LNG Investment LLC,. Sempra Energy jest właścicielem z 50,2 procent akcji poprzez Sempra LNG.

Reuters/Bartłomiej Sawicki