Rozstrzygnięcie losu budżetu obronnego USA bez nowych sankcji wobec Nord Stream 2 nastąpi na dniach

8 grudnia 2021, 06:00 Alert
Kapitol, Waszyngton
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Izba reprezentantów przyjęła projekt budżetu obronnego USA bez zapisów o nowych sankcjach wobec Rosji, w tym wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie obiecują, że przekonają Niemców do zatrzymania dostaw gazu w razie inwazji rosyjskiej na Ukrainie.

70 członków Izby Reprezentantów głosowało przeciwko a 363 za budżetem (NDAA 2022), z którego w ostatniej chwili zostały wykreślone zapisy o nowych, obowiązkowych sankcjach wobec Nord Stream 2 oraz restrykcji finansowych względem Rosji oraz 35 jej obywateli związanych z władzą. Projekt trafi teraz do Senatu, w którym może zostać przegłosowany w przyszłym tygodniu. Potem będzie czekał na podpis prezydenta Joe Bidena.

Dziennik The Hill poinformował, że administracja Bidena lobbowała w Senacie wśród Demokratów za usunięciem zapisów o nowych sankcjach wobec Rosji w celu uniknięcia sporów z Niemcami, które straciłyby na sankcjach wobec podmiotów zaangażowanych w Nord Stream 2, bo są wśród nich firmy i samorządy niemieckie. Land Meklemburgii-Pomorza Przedniego stworzył nawet fundację „klimatyczną” Klimaschutz Stiftung, która miałaby czasowo stać się operatorem spornego gazociągu i w ten sposób chronić go przed sankcjami, bo nie mogą być wymierzone w podmioty związane z rządami sojuszników USA. Amerykanie informują nieoficjalnie, że przekonali Niemców w układzie z lipca do konkretnych działań na rzecz zawieszenia dostaw gazu przez Nord Stream 2 w razie agresji rosyjskiej na Ukrainie. Projekt czeka tymczasem na certyfikację regulatora Bundesnetzagentur, bez której nie będą mogły ruszyć dostawy.

RBK/The Hill/Wojciech Jakóbik

USA liczą na słowo Niemiec w sprawie Nord Stream 2 i usuwają zapisy o sankcjach po telefonie Putina