Dokumentacja projektowa dla przekształcenia placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej zakłada rozszerzenie betonowej powierzchni, wprowadzenie zieleni, uregulowanie retencji wód deszczowych oraz wzniesienie obiektów gastronomicznych. Jest to planowana modernizacja centralnego placu, który obecnie funkcjonuje jako rynek – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej (PAP).
We wtorek lokalni urzędnicy w Rudzie Śląskiej przedstawili propozycje rewitalizacji placu Jana Pawła II opierając się na przygotowanej dokumentacji projektowej, która jest rozwinięciem wcześniejszej koncepcji sprzed ponad roku. Prezydent miasta Michał Pierończyk zaznaczył, że władze będą poszukiwać środków na szacowaną na około 8 milionów złotych inwestycję spoza miejskiego budżetu planując pozyskanie ich z funduszy unijnych i krajowych.
Aktualny wygląd rynku w Rudzie Śląskiej powstał w wyniku przebudowy z lat 2009–2010. Lokalne władze przyznają, że głównym problemem placu w centralnej dzielnicy Nowy Bytom jest jego „betonoza”. Brak zacienienia oraz intensywne nasłonecznienie powodują, że miejsce to staje się gorącą enklawą w mieście. Dodatkowo, brakuje zieleni, a to ogranicza atrakcyjność placu, a ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych są kolejnymi mankamentami.
Planowane jest przekształcenie ponad 1,3 tysiąca metrów kwadratowych rynku poprzez zastąpienie obecnej nawierzchni płyt i kostek betonowych obszarem o właściwościach biologicznie czynnych oraz przepuszczalnej nawierzchni. Przewidziany jest podział na cztery różne strefy: tereny zielone, rekreacyjne, gastronomiczne oraz przestrzeń umożliwiającą organizację imprez – podaje PAP.
W ramach projektu planowane jest usunięcie nieużywanej fontanny, która znajduje się centralnie na placu. Wprowadzone zostaną dwie główne osie pełniące funkcje zarówno estetyczne, jak i komunikacyjne. Na osi wschód-zachód przewidziane są równoległe pasy zielonych rabat, szpalerów drzew i chodników dla pieszych natomiast na osi północ-południe przewidziany jest główny ciąg pieszy prowadzący od fontanny do wejścia do urzędu miasta.
W południowej części rynku (wzdłuż zielonego stoku) przewidziana jest strefa gastronomiczna i rekreacyjna. Zamierza się umieścić pawilony gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi po obu stronach działającej fontanny. Te budynki będą częściowo wykonane z przeszkleń i będą również zawierać publiczne toalety.
Planowane jest stworzenie głównego ciągu drzew z miejscami do odpoczynku oraz trawników pomiędzy nimi biegnącego równolegle do pawilonów. W centralnej części placu będzie znajdować się obszar z okresową retencją wody, gdzie latem będą działać kurtyny wodne. Basen czynnej fontanny i przyległe do niej schody terenowe zostaną odrestaurowane. Dostęp do placu będzie ułatwiony przez dwie pochylnie prowadzące do strefy gastronomicznej od strony ul. Niedurnego oraz od strony kościoła św. Pawła. Dodatkowo planowany jest zbiornik retencyjny wód opadowych z systemem nawadniania zieleni.
Projekt zagospodarowania placu Jana Pawła II był konsultowany z mieszkańcami, a ostateczna wersja uwzględnia część ich sugestii, w tym elementy architektury nawiązujące do dziedzictwa miasta, ozdobny napis, miejsce do organizacji wystaw plenerowych oraz bożonarodzeniową choinkę. Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest efektem jego przebudowy przeprowadzonej w latach 2009-10, kiedy część parkowej przestrzeni została zastąpiona kostką betonową.
Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała