Rumuni planują przyśpieszyć eksplorację koncesji Neptun

26 maja 2022, 15:45 Alert

Rumuński koncern Romgaz, który zamierza przejąć od Exxon Mobil 50 procent udziałów w koncesji Neptun, poinformował, że będzie starał się przyśpieszyć rozwój pola w związku z obecną sytuacją na europejskim rynku gazu. 

Flaga Rumunii. Źródło: Flickr
Flaga Rumunii. Źródło: Flickr

Złoże Neptun według szacunków zawiera około 100 mld m sześc. gazu. – Ze względu na to, co dzieje się z cenami gazu na rynku i wzrostem chęci odchodzenia od rosyjskich surowców, musimy przeanalizować różne scenariusze przyśpieszenia zagospodarowania złoża Neptun – powiedział dyrektor finansowy Romgaz Razvan Popescu. Według pierwotnych planów Exxon Mobil, złoże miała rozpocząć komercyjną pracę w 2026 roku.

– Romgaz, który czeka na ostateczną zgodę organów regulacyjnych na zakończenie przejęcia udziałów Exxon, planuje sprzedać międzynarodowe obligacje, aby pomóc sfinansować projekt – powiedział Popescu. Firma rozważa emisje obligacji od pięciu do siedmiu lat, z pierwszym potencjalnym pozyskaniem 500 milionów eurow połowie 2023 roku, a następnie kolejną emisją o podobnej wielkości rok później.

Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta pod koniec 2022 roku. Partnerem przy rozwoju pola będzie austriacki OMV, który jest operatorem złoża poprzez spółkę OMV Petrom.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski