AlertBezpieczeństwo

Sankcje Zachodu nie zatrzymały machiny wojennej Kremla, ale eksperci wiedzą jak to zrobić

Kreml. Fot. Wikipedia/CC

Kreml. Fot. Wikipedia/CC

Ośrodek Royal United Services Institute (RUSI) publikuje ocenę skuteczności sankcji Zachodu wobec Rosji i rekomendacje jak ją zwiększyć.

RUSI ocenia, że Rosjanie nadal mają możliwość sprowadzania kluczowych komponentów z zagranicy i produkować uzbrojenie. Zwiększają także zaawansowanie techniczne niektórych rozwiązań z sektora militarnego.

– Pomimo znacznego wysiłku rządów, nie zdołał on przynieść materialnego wpływu. Porażka na szlaku ograniczania produkcji wojskowej Rosji nie jest jednak nieunikniona – piszą analitycy RUSI Jack Watling i Gary Somerville. Podkreślają, że Rosja jest nadal wysoce zależna od surowców, produkcji maszynowej oraz komponentów potrzebnych do produkcji broni, z których część pochodzi z krajów NATO.

RUSI ocenia, że działania rządów były reaktywne i zbyt wolne. Nie były także odpowiednio wyskalowane. – Zamiast blokować dostawy rosyjskiej broni na front te środki mogą ograniczać niezawodność, zmniejszać ilość albo zwiększać cenę, narzucając Rosji trudne wybory na froncie w dłuższym terminie – oceniają.

Celami powinni stać się ludzie zaangażowani w dostawy broni, sprzęt jak maszyny produkcyjne, części zamienne i oprogramowanie, komponenty i materiały jak metale oraz surowce, a także środki umożliwiające działanie, jak przychody, statki, spółki, ubezpieczenia i magazyny.

RUSI / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Solaris Bus & Coach, znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X