AlertEnergetykaRopa

Akcjonariusz żąda zmiany kierownictwa Norylskiego Niklu

Huta miedzi Głogów. Fot. KGHM

Huta miedzi Głogów. Fot. KGHM

Rusal zwrócił się do właściciela Norylskiego Niklu Władimira Potanina o zmianę kierownictwa norylskiego kombinatu. Koncern jest drugim co do wielkości akcjonariuszem spółki Norylski Nikiel posiadającym 27 procent udziałów w spółce.

Rusal chce zmiany w Norylskim Niklu

Drugi akcjonariusz jest zaniepokojony wydarzeniami z ostatnich kilku miesięcy w Norylsku i okolicach.

– To co dzieje się w Norylskim Niklu, sprawia, że ​​zastanawiamy się, jak kompetentne jest zarządzanie i czy jest w stanie zarządzać taką firmą. Pojawia się również pytanie do rady dyrektorów, co można było zrobić, aby nie dopuścić do ostatnich wydarzeń, które wpływają na postrzeganie firmy zarówno przez organizacje środowiskowe, jak i akcjonariuszy – napisał Rusal w oświadczeniu.

– Zwróciliśmy się również do rady nadzorczej Norylskiego Niklu z propozycją uchwały (o rezygnacji ze stanowisk) i oczekujemy od Władimira Potanina jako zarządzającego firmą zmiany zarządu spółki, przeniesienie głównej siedziby z Moskwy do Norylska oraz zmiany polityki ochrony środowiska realizowanej przez kombinat – głosi oświadczenie.

Większościowym udziałowcem, który posiada 34,57 procent akcji jest Interros należący do Władimira Potanina. 27,8 procent udziałów należy do koncernu Rusal, reszta do mniejszych akcjonariuszy.

Seria katastrof

Pod koniec maja doszło do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii Rosji. 21 tys. ton oleju napędowego z rozszczelnionego zbiornika przy elektrowni TEC-3 w Norylsku rozlało się do okolicznych rzek i jezior. Kilka tygodni później został odkryty nielegalny zrzut nieczystości ze zbiornika sedymentacyjnego do okolicznej tundry. 11 lipca doszło do wycieku paliwa lotniczego transportowanego starym rurociągiem. Do środowiska dostało się ponad 45 ton paliwa.

Katastrofa ekologiczna na północy Rosji (WIDEO)


Powiązane artykuły

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...

Udostępnij:

Facebook X X X