Ruszają remonty na drogach krajowych | Strajk w PKP Cargo? | Koniec marzeń Leo Expressu

17 czerwca 2013, 10:15 Alert

INFRASTRUKTURA

Ruszają remonty na pomorskich drogach krajowych

(www.edroga.pl)

W pierwszej kolejności wykonawcy pojawią się na trzech odcinkach: na drodze krajowej nr 22 między Łągiem a Czarną Wodą (4,6 km) oraz na drodze krajowej nr 20 w Piaszczynie (3,2 km) i między Kornem a Kościerzyną (6,8 km). Łącznie w tym etapie zostanie wyremontowanych 14,6 km za około 8,4 mln zł.

Koniec marzeń Leo Expressu?

(www.rynek-kolejowy.pl)

Decyzja PKP PLK praktycznie przekreśla szanse Leo Expressu i Dolnośląskich Linii Autobusowych na uruchomienie przewozów w grudniu 2013 r. A raczej przekreślałaby – przewoźnik wciąż bowiem nie otrzymał pisemnej decyzji i uzasadnienia od zarządcy infrastruktury. Czeski przewoźnik Leo Express potwierdził na konferencji prasowej zamiar wejścia na polskie tory już w grudniu tego roku.

II linia metra: Zniknęła komora rozjazdu – jest pierwszy peron pasażerski

(www.rynek-kolejowy.pl/budowametra.pl)

Przy stacji Rondo ONZ właśnie zakończyliśmy rozpoczętą w zeszłym miesiącu operację zasypywania górnego stropu komory do zawracania pociągów. Na powierzchni zaczęły się pojawiać wejścia do stacji, a na najniższej kondygnacji obiektu powstała pierwsza na centralnym odcinku II linii metra –  platforma peronu pasażerskiego.

PKP Cargo przewiezie Pendolino do Polski

(www.rynek-kolejowy.pl)

Prowadzony przez lokomotywę PKP Cargo skład PKP Intercity pojedzie w sierpniu przez Austrię i Czechy do Polski. Pociąg będzie poruszać się na własnych kołach jako przesyłka nadzwyczajna. PKP Cargo przewozi także szynobusy z Polski dla odbiorcy w Estonii.

Przewóz Pendolino jest kwalifikowany jako przesyłka nadzwyczajna.

Przetarg na 150 wagonów trwał trzy kwartały

(www.rynek-kolejowy.pl)

PKP Intercity podpisało z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie modernizacji 150 wagonów przewoźnika. Wcześniej przewoźnik nie chciał wybrać zwycięzcy przetargu, bo miał problemy ze znalezieniem pieniędzy na wkład własny. Przetarg na modernizację 150 pasażerskich wagonów, które mają kursować w relacji Szczecin – Przemyśl, PKP Intercity ogłosiło na początku września 2012 roku.

Woj. kujawsko-pomorskie podpisze umowę z Arrivą

(www.rynek-kolejowy.pl)

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Przewozów Regionalnych w sprawie przetargu na przewozy w woj. kujawsko-pomorskim. Urząd marszałkowski może podpisać już umowę z Arrivą, ale nadal tego nie uczynił. Może to niepokoić przewoźnika. Urząd zapewnia jednak, że planów nie zmienił i umowa zostanie Arrivie przekazana.

PKP Cargo Logistics przewiezie pierwszy z 20 składów kategorii EIC Premium

(www.pkp-cargo.pl)

Prowadzony przez lokomotywę PKP Cargo skład PKP Intercity pojedzie w sierpniu przez Austrię i Czechy do Polski. Pociąg będzie poruszać się na własnych kołach jako przesyłka nadzwyczajna. PKP Cargo przewozi także szynobusy z Polski dla obiorcy w Estonii. Pomimo, że przesyłka mieści się w skrajni ładunkowej, wymaga uzgodnień z zarządcami infrastruktury  kolejowej w poszczególnych krajach na trasie przewozu.

Idą masowe zwolnienia w PKP Cargo. Będzie strajk?

(www.nakolei.pl)

Związki zawodowe grożą strajkiem w PKP Cargo. Jest to pokłosie nieoficjalnych informacji, które pojawiają się w mediach o masowych zwolnieniach w kolejowej spółce. Bez pracy może zostać nawet 2 tysiące osób. A wszystko na niedługo przed wejściem firmy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Otwarcie nowego Terminalu Cargo w Warszawie

(www.prtl.pl/www.welcome-as.pl)

Spółka Welcome Airport Services rozpoczyna kompleksową obsługę cargo na warszawskim lotnisku Chopina. Miejscem świadczenia usługi jest dawny terminal Etiuda – położony w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk postojowych statków powietrznych. Firma otrzymała właśnie status Zarejestrowanego Agenta, przyznawany przez ULC na podstawie rozporządzenia UE.

Rozmowa PRTL.pl

(www.prtl.pl)

Oszczędzimy czas, pieniądze i środowisko. Wspólne Europejskie Niebo sprawi, że każdy lot będzie średnio o 530 euro tańszy i 42 kilometry krótszy. Według najbardziej śmiałych analiz liczba opóźnionych i odwołanych lotów może spaść nawet o połowę – mówi Jacek Krawczyk wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego.

Posiedzenie Rady TTE – podsumowanie z zakresu lotnictwa

(www.ulc.gov.pl)

Minister transportu Sławomir Nowak oraz wiceminister transportu Maciej Jankowski wzięli udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (Rady TTE) w Luksemburgu. Było to drugie i ostatnie formalne posiedzenie Rady TTE podczas prezydencji irlandzkiej, kończącej się 30 czerwca 2013 roku, podsumowujące prowadzone przez nią w tym okresie prace, w tym związane z lotnictwem cywilnym.

Chiński autobus elektryczny zostanie przetestowany na ulicach stolicy

(www.srodowisko.abc.com.pl/PAP)

Pierwszy w Polsce elektryczny autobus miejski z Chin przekazano do testów Miejskim Zakładom Autobusowym. Srebrny, 12-metrowy pojazd będzie kursował do 18 czerwca na niektórych kursach linii 222 – z ulicy Bielańskiej do pętli na Spartańskiej. 12-metrowy, klimatyzowany autobus marki BYD K9 ma dwoje drzwi oraz obniżoną podłogę.

Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

(www.ulc.goc.pl)

20 czerwca 2013 r. w Warszawie odbędzie się Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. Konferencja zaplanowana jest w dwóch panelach. Pierwszy, przeznaczony będzie dla lotnictwa komercyjnego, drugi natomiast dla lotnictwa ogólnego. Konferencja poświęcona będzie wyłącznie bezpieczeństwu w lotnictwie cywilnym.

Itaka poleci także Dreamlinerem Lotu

PLL Lot oraz Biuro Podróży Itaka nawiązały współpracę dotyczącą wyczarterowania samolotów Boeing 787 Dreamliner w sezonie zimowym 2013/2014. Oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów Itaki, którzy bezpośrednio z Warszawy polecą wygodnie i w najkrótszym możliwym czasie do odległych wakacyjnych kurortów. Dreamlinery polskiego przewoźnika będą wykonywać rejsy dla biura podróży w terminie od listopada 2013 do kwietnia 2014.

Droga do wzorcowego kontraktu wciąż daleka

(www.pkd.org.pl)

Po blisko rok trwających pracach nad wzorcem kontraktu budowlanego na inwestycjach liniowych tylko nieznacznie zbliżono się do ich finału – mogli się po tym przekonać uczestnicy konferencji konsultacyjnej w UZP. Ich znaczenie dodatkowo spadło, gdy zamawiający zaczęli szeroko zlecać kontrakty typu „Zaprojektuj i zbuduj”, których wzorzec nie dotyczy.