EnergetykaŚrodowisko

Ruszy budowa Stopnia Wodnego Siarzewo. “Zyskujemy cenną i czystą energię”

Fot. BiznesAlert

Polska jest krajem o ujemnym bilansie wodnym. Dlatego priorytetem jest racjonalne użytkowanie zasobami wodnymi i retencja. To wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa powodziowego – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko w trakcie uroczystości podpisania porozumienia w sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo.

Według niego ta inwestycja pozwoli na magazynowanie energii wodnej. – Nie pozostaje nic innego, jak użyć tę energię do produkcji z OZE albo dla jej zabezpieczenia w formie energii wodnej – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister Andrzej Piotrowski, według którego dzięki budowie stopnia wodnego i budowy elektrowni 80 MW będzie można pozyskiwać energię z OZE. – Zyskujemy cenną, dyspozycyjną i czystą energię. Co więcej sterowalną. Pozwala uzyskać dodatkowy margines na wprowadzenie tych źródeł, które są ekologiczne, ale niestabilne do systemu – powiedział wiceminister.

Z kolej zdaniem wiceministra środowiska Mariusza Gajdy generacja ze wspomnianej elektrowni pozwoli  zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u”

Zadane przedsięwzięcia wpisują się również w plany resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – 14 czerwca 2016 roku przyjęty został plan rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2030 z perspektywą do 2030 roku. To zostało wpisane w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego oraz zgłoszone do Planu Junckera – powiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna. Podkreślił przy tym, że priorytetem jest przywrócenie Wisły jako drogi wodnej o znaczeniu międzynarodowym.

Według wiceministra środowiska Mariusza Gajdy całkowity koszt budowy stopnia wodnego i elektrowni o mocy 80 MW ma wynieść 2,2 mld złotych, a inwestycja ma zostać ukończona w 2025 roku. – Wcześniej koszt szacowaliśmy na 3,5 mld złotych. Dokonaliśmy jednak weryfikacji kosztów poprzez m.in. zastosowanie nowszych i bardziej przyjaznych środowisku technologii. W latach 2018-2019 przygotujemy dokumentację i liczymy na uzyskanie wszystkich możliwych pozwoleń. Całość projektu zakończy się w 2025 roku. Ten termin jest do zrealizowania – podkreślił wiceminister Gajda.

 


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X