Aktualności

Ruszyły rozliczenia w koalicji rządowej. Hołownia kontra Tusk

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas briefingu prasowego przed Salą Kolumnową Sejmu. Zdjęcie PAP/Tomasz Gzell

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia krytycznie ocenia pomysł głosowania w Sejmie wotum zaufania dla rządu. To reakcja na informacje o planie premiera Donalda Tuska, który ma być odpowiedzią na przegraną obozu władzy w wyborach prezydenckich.

Tusk powiedział w wystąpieniu w TVP Info, że plan działania rządu przy nowym prezydencie “będzie wymagać jedności i odwagi od całej Koalicji 15 października”.

“Pierwszym testem będzie wotum zaufania, o które zwrócę się do Sejmu w najbliższym czasie” – oświadczył. Jak tłumaczył, chce, aby “wszyscy zobaczyli, także nasi przeciwnicy, w kraju i za granicą, że jesteśmy gotowi na tę sytuację, że rozumiemy powagę chwili, ale że nie zamierzamy cofnąć się ani o krok”.

Według Hołowni wniosek o wotum zaufania dla rządu w Sejmie to nic więcej niż tylko „teatralny gest”. – Wotum zaufania? Po co? Nie rozumiem tego. Jest to pomysł zbędny – powiedział lider Polski 2050 na konferencji prasowej.

Wniosek o wotum zaufania i zgodne głosowanie nad nim całej koalicji pozwoliłby premierowi Tuskowi ustabilizować rozhuśtaną sytuację po przegranej Rafała Trzaskowskiego i przejąć kontrolę nad koalicją w kryzysie.

Wyraźnie widać, że taka perspektywa nie odpowiada Hołowni i zapewne lewicy, czemu dała już wyraz Magdalena Biejat. Koalicjanci KO już korzystają z okazji do zaprezentowania swojej odrębności politycznej. Sami chcą wskazywać przyczyny porażki Trzaskowskiego i formułować postulaty co robić dalej.

Dlatego Hołownia nie czekając na to co powie oficjalnie Tusk sam ogłosił, że konieczna jest renegocjacja umowy koalicyjnej (bez zmian personalnych) i wyciągnięcie wniosków z porażki. I jak dodał Hołownia, na spotkanie liderów koalicji rządowej, które ma się odbyć dziś wieczorem jedzie z “bardzo jasną agendą”.

W podobnym tonie wypowiedziała się wcześniej kandydatka lewicy na prezydenta z pierwszej tury Magdalena Biejat. – Taki jest efekt polityki półśrodków i upodabniania się do skrajnej prawicy – oceniła wicemarszałek Senatu. “Dość blokowania zmian. Czas spełnić obietnice z 2023 roku i skończyć z szukaniem wymówek” – napisała Magdalena Biejat na X.

Biznes Alert, cpb, pap


Powiązane artykuły

Prezydent USA Donald Trump, foto: PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Plan Trumpa uderzy w Chiny i Indie?

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli Rosja nie zgodzi się na zawarcie pokoju w ciągu 50 dni, Stany Zjednoczone...
Kabel podmorski. Fot.: Flickr

USA chcą by Chiny trzymały się z dala od podmorskich kabli

Federalna Komisja Łączności, przekazała, że zamierza wprowadzić zakaz korzystania z chińskich technologii i usług przy podmorskich kablach telekomunikacyjnych. Obecnie ruch...

Grupa Barlinek ucierpiała przez nową taktykę rosyjskich dronów

Rosyjskie drony latają ostatnio wyżej, utrudniając ich neutralizację przed tym gdy trafią w cel. Wszystko wskazuje na to, że to...

Udostępnij:

Facebook X X X