AlertEnergetykaEnergia elektryczna

RWE zamówiło morską stację elektroenenregtyczną na potrzeby projektu na Bałtyku

RWE zleciło Atlantique Offshore Energy dostawę morskiej stacji elektroenergetycznej na potrzeby projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic II.

Realizacja zamówienia odbędzie się w formule EPCI (zaprojektuj-wybuduj-zainstaluj). Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy zainstalowanej 350 megawatów będzie w stanie wyprodukować zieloną energię w ilości wystarczającej do zasilenia około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

Stacja elektroenergetyczna będzie odbierać energię elektryczną wyprodukowaną przez morskie turbiny wiatrowe i eksportować ją za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia, jednocześnie zdalnie sterując i monitorując pracę farmy wiatrowej. Montaż stacji jest planowany na 2025 rok. Prace projektowe już się rozpoczęły, a pierwsze kroki w celu pozyskania pozwoleń zostaną podjęte w tym roku. Po pomyślnej realizacji morskiej stacji elektroenergetycznej Arkona w 2018 roku Chantiers de l’Atlantique i RWE już po raz drugi łączą swoje siły przy projekcie offshore lidera rynku energii odnawialnych.

Przy realizacji tego projektu RWE liczy na know-how i umiejętności zespołu Chantiers de l’Atlantique i jego podwykonawców w Polsce i Francji; RWE i Chantiers de l’Atlantique będą korzystać z usług wielu polskich firm w zakresie prac inżynieryjnych oraz dostaw urządzeń i usług. Ta współpraca będzie generowała wartość dodaną w polskim i francuskim przemyśle sektora offshore wind.

Dzięki projektowi F.E.W. Baltic II RWE znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, a także do zielonej transformacji energetyki w Polsce. W 2021 roku RWE uzyskało decyzję środowiskową dla projektu F.E.W. Baltic II. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce wykonana przy zastosowaniu procedury transgranicznej (zgodnie z konwencją z Espoo) z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy. Również w ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał dla projektu prawo do kontraktu różnicowego (CfD), potwierdzając tym samym, że projekt RWE został wybrany do pierwszej fazy ambitnego programu rozbudowy sektora offshore w Polsce. Przyznanie CfD zależy od ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję Europejską, które jest spodziewane w 2022 roku.

RWE/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X