– Jeśli dbałość o nowo wyremontowane dworce będzie niedostateczna, jeśli ponownie zaczną na nich królować bezdomni, to dworce szybko mogą znów stać się skazą na wizerunku polskiej kolei – pisze dla portalu transport-publiczny.pl Paweł Rydzyński, dyrektor ds. projektów transportowych w ZDG TOR.
– Na razie coraz więcej dworców staje się okrętami flagowymi transportu kolejowego w Polsce. Od największych aglomeracji po małe miasta – w coraz większej liczbie ośrodków dworce wyglądają tak, że gdyby pozdejmować polskie napisy i pokazać zdjęcia przypadkowym osobom, większość z nich zapewne powiedziałaby, że są to dworce w którymś z państw Europy Zachodniej. Czyste i zadbane dworce są tak samo ważne dla wizerunku kolei jak nowoczesne, szybko jadące pociągi, atrakcyjne rozkłady i taryfy. A może nawet i ważniejsze, bo od nich zaczyna się styczność pasażera z koleją, a efekt pierwszego wrażenia jest kluczowy dla całości finalnej oceny – czytamy.
– Spróbujmy wyobrazić sobie rzesze bezdomnych okupujących ławki w centrach handlowych, urzędach, na lotniskach. Raczej mało prawdopodobne… A wieloletni wizerunek polskich dworców – wraz z ich stałymi bywalcami – sprawił, że w powszechnym odczuciu społecznym dworzec musiał być brzydki, brudny i niebezpieczny. Włożono w ostatnich latach wiele trudu i pieniędzy, żeby to się zmieniło. Bardzo źle się stanie, jeśli wrócimy do punktu wyjścia- pisze Rydzyński.
Źródło: transport-publiczny.pl