Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 6 listopada 2017 roku.
Rozmowa I
Polska energetyka będzie dysponować nowymi blokami węglowymi, jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Pod koniec tego roku do komercyjnej eksploatacji ma zostać oddany blok o mocy 1075 Mw w Kozienicach.
Kolejne dwa bloki w Elektrowni Opole mają jednak opóźnienia, o czym informowała już Polska Grupa Energetyczna oraz główni wykonawcy: Polimex – Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A. i Rafako S.A. Problemy ma także Grupa Tauron, gdyż Rafako wycofało się z rozbudowy Elektrowni Jaworzno.
O wyzwaniach i problemach, jakie stoją przed polską energetyką porozmawiamy z prof. Władysławem Mielczarskim z Politechniki Łódzkiej.
Rozmowa II
Po odsunięciu od władzy autonomicznego rządu Katalonii i zaplanowaniu na grudzień przedterminowych wyborów regionalnych, wydaje się, że spór o secesję regionu powoli wygasa. Władze w Madrycie chcą jednak rozliczyć odwołany rząd z nielegalnego referendum, a hiszpański sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, który wyjechał do Belgii. Dziewięciu członków katalońskiego rządu trafiło już do aresztu. O przyszłości regionu oraz o tym, czy kataloński wirus zagraża Europie porozmawiamy z Rafałem Tarnogórskim, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Rozmowa III
6 listopada w Bonn rozpoczyna się kolejna Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, czyli tzw. szczyt klimatyczny. Podczas obrad kraje członkowskie chcą doprecyzować zasady wcielenia w życie ustaleń zawartych podczas przełomowego porozumienia klimatycznego z grudnia 2015 roku, kiedy to zadeklarowano podjęcie działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych tak szybko, jak to tylko możliwe.
Działania zmniejszające emisję CO2 mają być podejmowane przez wszystkie strony umowy, z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno – gospodarczych. Wyznaczono także cel utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C. Polska delegacja, uwzględniając rotacje, będzie liczyć około stu osób. Nasz kraj chce podczas szczytu w Niemczech zabiegać o uznanie bezodpadowej gospodarki węglowej, czystego wytwarzania energii z węgla oraz biowęgla.
Rząd w Warszawie stoi na stanowisku, że najlepszym i najtańszym sposobem na walkę z CO2 jest pochłanianie. Chce także podrasować wizerunek Katowic, kolejnego gospodarza szczytu, które podobnie jak cała Polska przeszły transformację gospodarczą, redukując emisję przy jednoczesnym rozwoju.
O celach polskiej delegacji oraz losach porozumienia klimatycznego porozmawiamy z dr Andrzejem Kassenbergiem, ekspertem Koalicji Klimatycznej.