#RynekOpinii: Postprawda w polityce międzynarodowej, sankcje USA za cyberataki

2 stycznia 2017, 07:00 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Agata Rzędowska, Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.

Audycja 2 stycznia 2017 roku

▶️ Rozmowa I

Kończący się rok stał pod znakiem postprawdy. To słowo było jedynym z najchętniej wypisywanych haseł w internetowych wyszukiwarkach. Zdaniem ekspertów najlepiej opisywało ono zarówno referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące wystąpienia z UE, jak i wyborów prezydenckich w USA. Czy wybory prezydenckie we Francji oraz parlamentarne w Niemczech w 2017 roku również będą naznaczone postprawdą? O tym porozmawiamy z dr Marcinem Zaborowskim, ekspertem stosunków międzynarodowych, byłym dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

▶️ Rozmowa II

Barack Obama podjął jedną ze swoich ostatnich decyzji jako prezydent USA wydalając 35 rosyjskich dyplomatów. Głównym powodem były ataki hakerskie na instytucje w USA oraz na Partię Demokratyczną podczas wyborów prezydenckich. Co więcej, jak wynika z raportów FBI ataki wcale nie ustały. Rosyjscy hakerzy mieli przeprowadzić udane ataki na sieci energetyczne w USA. Wielu obserwatorów łączy ataki hakerskie z postacią Edwarda Snowdena, byłego pracownika Narodowej Agencji Wywiadu (NSA) i kontraktora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), który ujawnił tajne dokumenty dot. bezpieczeństwa USA, po czym uciekł do Rosji. Zdaniem mediów jest obecnie współpracownikiem rosyjskiego wywiadu. To tematy naszej drugiej rozmowy.