#RynekOpinii: Ściągalność VAT, Rolnictwo Wspierane Społecznie, ARP i innowacje

26 lutego 2017, 07:30 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 13 lutego 2017 roku o godzinie 19.00:

Rozmowa I 

Jednym z głównych zobowiązań przyjętych przez obecny rząd w kampanii wyborczej była poprawa ściągalności podatku VAT. W zeszłym roku wpływy z tego tytułu były wyższe niż w 2015 roku, mniejsze jednak od wcześniej zakładanych. Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki poszukuje kolejnych narzędzi mających poprawić ściągalność tego podatku. Przyznał, że są prowadzone rozmowy z Komisją Europejską dotyczące tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Zgodnie znią płacony VAT nie trafia na rachunek sprzedawcy, ale na specjalnie wyznaczone do tego konto. O sposobach poprawy ściągalności podatku VAT porozmawiamy z ekonomistą Markiem Zuberem.

Rozmowa II 

Zdrowa żywność od lokalnych dostawców to produkt coraz bardziej pożądany. Wielu osobom kojarzy się z drogą alternatywą do sklepowych, idealnie czystych i kształtnych warzyw. Czym jest Rolnictwo Wspierane Społecznie i ile mogą kosztować zdrowe warzywa wyhodowane na zamówienie opowie Magda Jarocka — członkini grupy konsumenckiej RWS Dobrzyń; współpracująca z organizacją pozarządową Instytut Globalnej Odpowiedzialności i warszawską menadżerką restauracji.

Rozmowa III

Innowacje i nowe technologie mają przynieść Polsce w perspektywie najbliższych lat duże zyski. Czy jesteśmy innowatorami, jakie cechy powinni mieć innowatorzy oraz czy współpraca między dużymi spółkami i startupami ma przyszłość? Jaka jest rola Agencji Rozwoju Przemysłu w procesie reindustrializacji i gospodarki 4.0.? Na ten temat wypowie się Bartosz Sokoliński Dyrektor Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu.