#RynekOpinii: Śmigłowce, Morze Południowochińskie, polityka wschodnia

23 stycznia 2017, 07:20 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.
Audycja 23 stycznia 2017 roku o godzinie 19.00:

Rynek opinii

▶️ Rozmowa I

W ubiegłym roku rząd unieważnił wyniki przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska. Tłumaczono to nieodpowiednimi warunkami tak zwanego offsetu, proponowanymi przez firmę Airbus. Obecnie trwa procedura tzw. pilnej potrzeby operacyjnej. O tym co ona oznacza i jaki może być harmonogram dalszych działań porozmawiamy o tym z Bartoszem Głowackim, redaktorem Skrzydlatej Polski.

▶️ Rozmowa II

Rośnie napięcie w regionie Morza Południowochińskiego. Mnożą się incydenty będące głównie efektem prowokacji ze strony Chin. Państwo Środka uważa się bowiem za gospodarza tego akwenu. Nie zgadzają się na to Stany Zjednoczone, ale również państwa tego regionu. Swoje interesy rozgrywa też Rosja. Obecnie cały świat czeka na pierwsze decyzje prezydenta Donalda Trumpa. Czy uda się rozwiązać ten spór zgodnie z zapisami konwencji o prawie morza? O tym rozmawiamy o tym z Patrycją Twardziak, analitykiem Centrum Studiów Polska-Azja.

▶️ Rozmowa III

W trzeciej rozmowie poruszymy temat polskiej polityki wschodniej. W historii III Rzeczpospolitej odbyła się seria debat na temat kształtu polskiego zaangażowania na Wschodzie. Obecnie dyskusja wraca po raz kolejny ze względu na propozycje zmian przedstawione przez obecne władze. Z dr. Pawłem Kowalem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, byłbym wiceministrem spraw zagranicznych i posłem do Parlamentu Europejskiego porozmawiamy o tym, czy polityka wschodnia powinna się zmienić, jak i do czego należy ją wykorzystać w obliczu rosnącego napięcia na wschód od Warszawy.