#RynekOpinii: Startupy, zwrot w polskiej polityce energetycznej, pakiet paliwowy

11 września 2017, 09:45 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radiu Dla Ciebie.

Rozmowa I

Start – upy i kapitał na ich rozwój. Każdego roku powstają nowe inicjatywy, które mają zrewolucjonizować rynek oraz przynieść founderom wymierne korzyści. Uruchamiane przez największe polskie spółki kapitałów, które mają wspierać najlepsze pomysły to na świecie już sprawdzony model działania. Polscy przedsiębiorcy dopiero uczą się sztuki współpracy ze start – upami. Jakie są realne bariery i pułapki takiej współpracy opowie Magdalena Jackowska – Rejman założycielka TechBrainers, która co roku organizuje w Polsce spotkania dla branży r&d. Goście opowiedzą o roli spotkań branżowych, inspiracji i spadku motywacji w projektach, w których podstawą są innowacje w obszarze technologii oraz o tym kogo będzie można spotkać na zbliżającym się R&D Summit.

 

Rozmowa II

Podczas ostatniego Forum w Krynicy energetyka, była tematem, który spajał znaczną cześć zagadnień takich jak innowacje czy technologie. Tematem, który przejawiał się w dyskusjach na krynickim deptaku, to źródło energii jakie w najbliższych latach będzie napędzać polską gospodarkę. Rząd chce nadal opierać miks energetyczny na węglu. Presja ze strony UE w postaci norm emisji, zaczyna przynosić skutek w postaci korekt polityki energetycznej. Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski powiedział, że nowy blok w Elektrowni Ostrołęka, będzie ostatnim na węgiel jaki powstanie w Polsce. To pierwsza tego typu deklaracja ze strony polskiego rządu. Jednocześnie największy koncern energetyczny, Polska Grupa Energetyczna, podjęła decyzja, że nowy blok w Elektrowni Dolna Odra pod Szczecinem będzie opalana gazem, a nie węglem. W grze jest także atom, a decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej ma zapaść w tym roku. Czy szykuje się zwrot w polityce energetycznej? O tym porozmawiamy z Robertem Tomaszewskim, analitykiem PolitykiInsight.pl.

 

Rozmowa III

Ograniczenie nadużyć na rynku handlu paliwami to jeden z największych sukcesów obecnego rządu. Jakie jeszcze wyzwania stoją przed rządem Beaty Szydło w kontekście gospodarczym? Po deklaracjach przedstawicieli rządu obecnych na krynickim Forum Ekonomicznym można się spodziewać kolejnych inwestycji w branży motoryzacyjnej, wypracowania sposobów przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych. Najważniejsza jednak zmiana zakomunikowana w trakcie Forum to objęcie przepisami stosowanymi dotychczas w specjalnych strefach ekonomicznych obszaru całego kraju. O tym dlaczego możliwe było prowadzenie interesów na granicy prawa w branży paliwowej, jak udało się poprawić sytuację finansową Polskich Linii Lotniczych LOT i czy w najbliższym czasie można się spodziewać pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które narażały skarb państwa na kolosalne straty zapytamy Macieja Małeckiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialnego za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa.