Mimo problemów z notyfikacją systemu wsparcia dla kogeneracji, znajdą się środki na jej rozwój, zapewniali uczestniczący XX Forum Ciepłowników Polskich, przedstawiciel rządu oraz NFOŚiG – wynika z relacji „Rzeczpospolitej”.
Jak czytamy w dzienniku, biorący udział w Forum Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej tłumaczył, że brak jednoznacznych decyzji w sprawie kontynuacji systemu wparcia dla kogeneracji po 2018 roku wynika z problemów w rozmowach z Komisją Europejską, ale dodał jednocześnie, iż w jakiejś formie takie wsparcie zostanie przedłużone.
Natomiast cytowany przez „Rz” Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwracał uwagę, że wsparcie można zorganizować wykorzystując pomysł gminnych klastrów. Jak zaznaczył, samorządy jako niepodlegające zapisom w zakresie pomocy publicznej mogłyby zarządzać takimi klastrami, a biorące w nich udział firmy ciepłownicze będą mogły uzyskać środki na rozbudowę sieci oraz nowych źródeł. Wiceprezes NFOŚiGW przypomniał, że do dyspozycji tych firmy jest ok. 2 mld zł, które mogą wykorzystać na rozwój sieci ciepłowniczych i chłodniczych oraz ok. 2,5 mld zł na dostosowanie do warunków tzw. efektywnego systemu ciepłowniczego.
Z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik, zwracał uwagę podczas forum, że z nowej perspektywy unijnej sektor ciepłowniczy ma 800 mln euro do wykorzystania.
Rzeczpospolita/CIRE