Rz: Energetycy muszą ograniczyć szerokie plany inwestycyjne

10 października 2016, 11:00 Alert

Plany inwestycyjne grup energetycznych do 2030 roku opiewają na 127 mld zł pisze „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę, że w ocenie analityków spółki będą musiały zdecydować, jakie będą ich priorytety inwestycyjne.

Cytowany przez dziennik analityk Haitong Banku Robert Maj podkreśla, że wobec mnogości projektów inwestycyjnych z czasem powinna nastąpić gradacja ich ważności. Z drugiej strony w ocenie Piotra Dzięciołowskiego z DM Citi Handlowego branża ma problemy z określeniem kierunku działania, dlatego otwierając sobie różne opcje gra na przeczekanie.

Jak pisze „Rz”, do weryfikacji planów może dojść już niebawem, a zdecydują o tym transakcje zakupu Elektrowni Rybnik i elektrociepłowni od EDF oraz Elektrowni Połaniec, które pochłoną 4 mld zł znacznie uszczuplając zasoby kupujących.

„Rzeczpospolita” zwraca też uwagę, że przesądzona jest już też budowa nowego bloku w Ostrołęce, który to projekt Energa i Enea mają realizować z inwestorem finansowym.

Dziennik zaznacza jednocześnie, że w ocenie analityków finansowanie inwestycji w formule project finance, które ma być receptą na trudności z realizowaniem projektów inwestycyjnych w ramach własnych bilansów, też staje się problematyczne.

Jak tłumaczy Paweł Puchalski z DM BZ WBK, stosowanie masowo tej formuły spowoduje przerzucenie ryzyka na sektor bankowy, a to wpłynie na koszt pozyskania długu.

Rzeczpospolita/CIRE.PL