Grupa Azoty wraca do projektu budowy instalacji zgazowania węgla w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu – donosi „Rzeczpospolita”.
Według informacji dziennika Grupa Azoty planuje przeprowadzenie dalszych analiz, które mają doprowadzić do budowy instalacji zgazowania węgla w swoich kędzierzyńskich zakładach.
„Rz” zwraca uwagę, że konferencję prasową odnośnie wspólnego projektu z Grupą Azoty zapowiedział na czwartek Tauron, a 25 kwietnia Zakłady Azotowe Kędzierzyn mają odwiedzić posłowie z Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
Przypominamy, że w 2008 roku list intencyjny w sprawie projektu w Kędzierzynie podpisały Zakłady Azotowe Kędzierzyn (dziś cześć Grupy Azoty) i Południowy Koncern Energetyczny (obecnie Tauron Wytwarzanie). W ramach tego projektu miała powstać instalacja zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania CO2, a koszty przedsięwzięcia szacowano na 6 mld zł.
Jednak w 2011 roku ZAK wycofał się z projektu. Reaktywację przedsięwzięcia zapowiadano w 2014 roku, a później w zmienionej formie znalazł się w zaprezentowanym w połowie 2015 roku rządowym projekcie Śląsk 2.0. W programie rozważane były trzy warianty inwestycji. Pierwszy zakładał budowę instalacji produkującej wodór (szacowany koszt ok. 1,8 mld zł), drugi – budowę instalacji produkującej metanol (szacowany koszt ok. 2,4 mld zł) i trzeci, obejmujący wdrożenie obu scenariuszy (szacowany koszt ok. 4,2 mld zł). Pod koniec 2015 roku Grupy Azoty podpisała umowę o współpracy przy badaniach, opracowywaniu i wdrażaniu technologii związanych ze zgazowaniem węgla z AGH.
Rzeczpospolita/CIRE.PL