Alert

Rz: Ukraina chce słać energię z Elektrowni Chmielnicki do Polski i innych sąsiadów

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Za dwa lata możliwości eksportu energii elektrycznej z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej mają zrosnąć prawie trzykrotnie – donosi “Rzeczpospolita”.

Jak pisze dziennik powołując się na wypowiedź prezesa Energoatomu Jurija Nadeszkowskiego, cytowaną przez agencję Unian, do 2019 roku w ukraińskiej elektrowni jądrowej Chmielnicki mają się zakończyć inwestycje związane ze zwiększeniem możliwości eksportu energii z drugiego bloku tej elektrowni.

Według prezesa zakończyły się już prace projektowe, a niebawem zacznie się faza budowy, która ma potrwać do 18 miesięcy.

Jak podkreślił prezes dzięki tej inwestycji możliwości eksportu energii elektrycznej z Ukrainy do krajów UE wzrosną z obecnych 550 MW (Bursztyńska wyspa energetyczna) do 1 550 MW z możliwością rozszerzenia do 2 550 MW.

– Będzie to podstawą do pracy synchronicznej całego naszego systemu energetycznego z podmiotami europejskimi – dodał szef Energoatomu

Według prezes eksport energii elektrycznej ma być realizowany liniami 750 kV relacji Chmielnicki – Rzeszów (do Polski) i Zapadnoukrainskaja – Albertirsa (na Węgry).

Koszt inwestycji, która skoncentruje się głównie na modernizacji rozdzielni 750 kV w elektrowni Chmielnicki, prezes Energoatomu szacuje na 55 mln euro.

Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X