AlertAtomEnergetyka

Rząd nie widzi zagrożeń dla harmonogramu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Miłosz Motyk, podsekretarz stanu, ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Miłosz Motyk, podsekretarz stanu, ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

– Dziś nie widzimy zagrożeń harmonogramu i procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – powiedział Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Bezpieczny harmonogram

– Trwa proces budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dziś nie widzimy zagrożeń harmonogramu i procesu inwestycyjnego. To kluczowy projekt z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i geopolityki – podkreślił minister Miłosz Motyka podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2024 w Warszawie.

– W strategii bezpieczeństwa energetycznego Federacji Rosyjskiej z 2017 roku czytamy, że gospodarka niskoemisyjna, odnawialne źródła energii i energetyka jądrowa to zagrożenie dla interesów i bezpieczeństwa Rosjan. To najlepszy dowód na to, że powinniśmy iść w tych kierunkach – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

– Jeżeli mamy generalną zasadę, którą przyjmujemy jako rząd i obywatele, że w dzisiejszych realiach geopolitycznych najważniejszą kwestią jest gwarancja bezpieczeństwa, to z punktu widzenia energetyki jest to stabilny system dostaw, niskie ceny energii i w kolejnym kroku bycie silnym w produkcji. Dlatego inwestujemy w atom – dodał Miłosz Motyka.

Polski projekt jest realizowany przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, która odpowiada za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Pierwsze trzy reaktory w amerykańskiej technologii AP1000 mają stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim. Według planu, pierwszy beton ma zostać wylany w 2028 roku, a premierowy reaktor rozpocząć pracę w 2035 roku. Amerykański Westinghouse, partner Polaków, deklaruje, że kolejne jednostki na Pomorzu mogą wystartować w rocznych odstępach.

Jędrzej Stachura

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli Gazociąg Polska-Litwa

 


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X