AlertEnergetykaGaz.

Rząd odpowiada na zarzuty Koalicji Obywatelskiej. Zgłasza gotowość do sankcji na LPG

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Minister klimatu i środowiska odpowiada Koalicji Obywatelskiej, która w tym tygodniu zarzuciła rządowi, że ten nie przerwał importu LPG z Rosji po inwazji na Ukrainę. – Polska jest gotowa na sankcje na gaz płynny – mówi Anna Moskwa w rozmowie z Radiem Plus.

Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, Zachód wprowadza kolejne sankcje na surowce i towary z Rosji. Jednym z wyjątków jest gaz płynny (LPG), który w dalszym ciągu trafia do Polski ze wschodu. Kilka dni temu mówili o tym przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. – Polska wciąż importuje rekordowe ilości LPG z Rosji. Rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, niedawno zapewniał prezydenta Ukrainy o wsparciu i współpracy obu krajów. Nie wspomniał, że Polska jest największym unijnym importerem LPG z Rosji. W ubiegłym toku do naszego kraju trafiło trzy miliardy skroplonego gazu od Putina – mówiła Urszula Zielińska z Partii Zieloni podczas konferencji przed budynkiem ministerstwa spraw zagranicznych.

Dwa dni po tym wydarzeniu, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla, że Polska jest gotowa na blokadę LPG z Rosji. – Gdyby pojawiły się sankcje unijne na gaz płynny, to w wymiarze gospodarczym i finansowym jesteśmy na to gotowi – powiedziała w rozmowie z Radiem Plus.

– Biorąc pod uwagę, że jest to surowiec, który płynie i drogą morską, i kolejową, i drogą lądową, również przez granice wewnątrzwspólnotową UE (…), te własne instrumenty wewnętrzne byłyby trudne do skontrolowania – tłumaczy Anna Moskwa.

Podczas środowej konferencji, Paweł Poncyliusz i Urszula Zielińska z Koalicji Obywatelskiej stwierdzili, że spółki Skarbu państwa nieprzerwanie importują LPG z kierunku rosyjskiego. Minister Moskwa nie zgodziła się z tą tezą i zaznaczyła, że robią to tylko podmioty prywatne. – Ci odbiorcy zadeklarowali w ubiegłym roku (…), że przeprowadzą pełną derusyfikację. I to się stało – powiedziała.

W 2022 roku Polska sprowadziła 1161 ton LPG z Rosji za 3,3 miliarda złotych. Dla porównania, w tym samym okresie, reszta państw członkowskich Unii Europejskiej wydała na ten cel 1,9 miliarda złotych.

Radio Plus / Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Koalicja Obywatelska pyta rząd, dlaczego nie zatrzymał importu LPG z Rosji


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X